BitcoinKripto Para

Bitcoin’de Geçerli Olan Senaryo Ve FOMC Tutanakları

Kasım ayının üçüncü haftasında hem Bitcoin’in 16.000$ gerisine sarkmasını izlerken hem de yayımlanacak FOMC tutanakları bekliyoruz. Söze tutanaklarla başlayalım; 1-2 Kasım tarihli Fed toplantısında yayımlanan karar metninde enflasyonun ekonomi üzerinde baskı uyguladığına dair söylemler vardı. Kasım ayında gelen ortalama saatlik ücretler ve istihdam verileri ile beklentilerin bir hayli gerisinde kalarak %7,7 TÜFE verisi bulunmuyor. Yoğun gündem nedeniyle hızlıca değişen durumlar da bu FOMC tutanaklarını biraz eski bıraktı. Bunun yerine son iki haftadır konuşan FOMC üyelerinin cümlelerini analiz etmek daha iyi olacaktır. Bu süreçte konuşan üyelerden yalnızca Daly’nin şahinleştiğini gördük ki kendisi bu yıl oy veren komitede yer almıyor. Dolayısıyla hakim olan düşünce faiz artırımlarının ekonomiye olan geçişkenliğinin başladığı ve %75 olasılıkla 50bp artışın 14 Aralık’taki toplantı için fiyatlandığını görüyoruz.

Son günlerde Çin’de artan vaka ve ölüm sayıları haftabaşından bu yana yatırımcı risk iştahının gerilemesine ve endekslerde değer kaybı oluşmasına neden oldu. Kripto paralardaki duruma bakıldığında para girişleri, FTX’ten çalınan 600 milyon dolar değerindeki Bitcoin ve Ethereum’ların potansiyel satılması ve Genesis ile Grayscale’e ilişkin iflas riskinin masada durması bizlere kripto paralardaki durumun halen kritik olduğunu gösteriyor. Bu nedenle yükseliş beklentimden ziyade 13.800 seviyesinin halen daha geçerli olduğuna inanıyorum.

Bitcoin’i teknik olarak ele aldığımızda, 15.600 – 17.900 aralığında yatay seyrimizi sürdürüyoruz ancak görünüm itibari ile halen daha alçalan trend yönündeyiz. Tutanakların ardından DXY’de oluşabilecek salınım sonrası BTC yeniden yatay kanal üst bandına doğru gelebilir fakat trend döngüsünden bahsetmediğimiz için yeni satış yerleri olabilir. Ayrıca orta vadede Ethereum’daki düşüş piyasa ile birlikte sertleşmesiyle olumsuz senaryoda 700$ seviyelerine kadar baskı sürebilir. Bitcoin’de 17.900 ve 18.000 kanal üst bandı takip ediliyor. Ayrıca 16.800-17.000 bölgesi de haftalıkta eski önemli seviyeler. Bu noktanın üzerinde tutunamadığı sürece Bitcoin aşağı salacaktır. Bu nedenle 18.000$ seviyelerine yakın hacim kontrol edilerek satış senaryosu takibe alınabilir.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok