BITCOIN
BitcoinKripto Para

Bitcoin’deki Sert Düşüşün Nedenleri Neler?

Kripto para borsasında kanlı bir gündeyiz. Risk iştahının azalması ve teknoloji hisselerinin düşmesiyle beraber Bitcoin, 38.000 dolar seviyesine kadar geriledi. Bitcoin’ deki çöküş tüm kripto para birimlerini derinden etkiledi. Ethereum da sert satışlara maruz kalan coinler arasında yer alıyor. Ethereum, 2800 dolar seviyesine düşüşler yaşadı. Peki kripto paraların bir gecede bu kadar keskin satışlar yaşamasına ne sebep oldu?

Aslında bazı birkaç ihtimalin olduğu düşünülüyor. Bunlardan biri, ABD’ nin tahvillerindeki sert kayıplar, ikincisi ABD’ nin kripto para yasası ilgili mevzuatları ve diğer ihtimal ise balinaların yaptığı satışlar olarak düşünülüyor. ABD tahvil faizlerindeki düşüşlerin nedeni ise FED’ in daralması ve uyguladığı sıkı para politikası olarak söyleyebiliriz. FED’ in daralmaya başlaması, tahvillerin yavaşlamasına neden oluyor. Tahvillerin yavaşlamasıyla beraberde Bitcoin gibi ürünler olumsuz etkileniyor.

Bir diğer darbe de Rusya’ dan geldi. Rusya Merkez Bankası, kripto para madenciliği ve dolaşımını yasaklamayı önerdi. Bu duruma neden olarak ise kripto paraların, Rusya’ nın para politikası egemenliğini sınırladığını ve buna bağlı olarak faiz artırmak zorunda kaldığını söyledi.

 

İhtimal olarak düşündüğümüz senaryolar, kriptolardaki kritik destek olarak gördüğümüz seviyeleri kırdı geçti. Şu an risklerin belirgin şekilde sürdüğünü görmekteyiz. Hafta kapanışına yaklaşmışken bu denli düşüşlerin yaşanması, yatırımcılar tarafından tedirginliğe neden oluyor.  Tüm gelişmelere dayanarak yola çıktığımızda, Bitcoin’ deki satış risklerinin devam etmesi halinde altcoinlerin de etkilenmesini bekleyebiliriz. Bitcoin için kritik destek noktamız olarak 36980 dolar seviyesini düşünebiliriz. Bu destek seviyesinin aşılması düşüşleri ivmelendirmeye devam edebilir. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler