Kripto Para
Kripto Para

Çin’den, Kripto Para Alanına Bir Yasak Daha Geldi

Çin hükümeti, 31 Aralık’ta, kripto para süreçleri de olmak üzere yasa dışı finansal faaliyetler için hiçbir kuruluş yahut bireyin internet üzerinden pazarlama yapmasına müsaade verilmediğini belirten yönetmelik taslağı yayımladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Çin Halk Bankası, Çin Merkez Bankası ve öteki Çin devlet kurumları tarafından hazırlanan düzenleme, rastgele bir kuruluş yahut bireyin “sanal para ünitesi işlemlerini” içeren yasa dışı finansal faaliyetler için internet pazarlama hizmetleri sağlamasına müsaade verilmemesini kaide koşuyor. Taslak, 31 Ocak’a kadar kamuoyuna açıklanacak.

Çin’in Kripto Para Alanındaki Yasakları

Çin hükümeti, Mayıs 2021’de kripto para madenciliği üzerindeki baskısından bu yana kripto para üniteleri konusunda sert bir duruş sergiliyor. 24 Eylül’de Çin, tüm kripto para ünitesi süreçlerini yasa dışı ilan etmişti. Geçen Aralık ayında Pekin’de Bitcoin madencilik ekipmanıyla ilgili bir uyuşmazlığı içeren davada lokal mahkeme Bitcoin madencilik mukavelesinin “geçersiz” olduğuna karar verdi.

Çin’de son vakitlerde kripto paraları içeren birden fazla internet pazarlama dolandırıcılığının yaşandığı rapor edildi. 24 Aralık’ta, Sichuan eyaletinde, Çin vatandaşlarını kripto paralara yatırım yapmaya ikna ettiği, 500’den fazla kurban ve 22 milyon ABD dolarının üzerinde bir internet dolandırıcılığının yaşandığı tespit edildi. Bir yıldan fazla süren soruşturma ve yargılamalardan sonra, davaya karışan 590 kişi yargılandı ve mahkum edildi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler