Altcoinler
AltcoinlerBitcoinKripto Para

CoinDesk, TL’nin Bitcoin’den Daha ‘Oynak’ Olduğunu Açıkladı

CoinDesk, TL’nin Bitcoin’den Daha ‘Oynak’ Olduğunu Açıkladı

Türk Lirası’nda bilhassa son birkaç ay içerisinde yaşanan büyük dalgalanmalar haliyle yabancı basının ve şirketlerin de gözünden kaçmıyor. Bitcoin ve dijital para üzerine kurulmuş ünlü haber sitesi CoinDesk de bu istikrarsız gidişe dikkat çekiyor. Şu anda TL’nin bitcoin’den daha ‘güvenilmez’ olduğunu belirten CoinDesk, Türkiye’nin ekonomik stratejilerini de kıymetlendirdi.

TL’nin tarihteki en kıymetsiz pozisyonuna geldiği vurgulanırken 90 gün içerisinde Bitcoin’in %4 oranında daha muteber hale geldiği bilgisi paylaşılıyor. Yükselen fiyatlarla birlikte yüksek ölçülerde yatırım yapmanın risklerine dikkat çeken CoinDesk, çoklukla ‘güvenilmez’ ve ‘dengesiz’ yapısıyla bilinen bitcoin karşısında bile TL’nin daha riskli olduğunu belirtiyor.

Grafiklerle Bitcoin ve TL karşılaştırması yapılıyor:

Sırf altı hafta içerisinde doların 9 TL’den 18 TL düzeylerine çıktığı periyotta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın benimsediği ‘faiz indirme politikasının’ iktisat bilimiyle karşıt olduğunu belirtilirken TradingView isimli internet sitesinde Birleşik Krallık büyüme yöneticisi ve Macrodesiac isimli internet sitesinin kurucusu David Belle de Erdoğan’ın bu siyasetini ‘geleneksel iktisat kuralları çerçevesinde tam bir felaket’ olarak kıymetlendirdi. Buna ek olarak, TL’nin rekor kıymet kaybına rağmen hala dogecoin ve shiba inu üzere “meme bazlı” kripto paralardan daha sağlam olduğu belirtiliyor.

CoinDesk’in bahis hakkında resmi Twitter hesabından makalenin tamamını yayınladığı paylaşımda Türk ve yabancı kullanıcılardan yansılar de gecikmedi. Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu Merkez Bankası tarafından basılan bir para ünitesiyle sanal paranın karşılaştırılmasının mantıklı olmadığını savunurken bir kısım kullanıcı da TL’nin bu paha kaybının yeniden de bir çöküşe götürebileceği kanaatinde.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler