BitcoinKripto Para

Fed Öncesi Bitcoin ve Kripto Paralarda Beklentiler

Küresel piyasalarda Fed kaynaklı risk iştahında artış görülüyor. Önümüzdeki hafta iki günlük FOMC toplantısı Çarşamba günü sonuçlanacak. Fakat konu Fed’den beklenen 25bp faiz artışından ziyade piyasalar mayıs ayı itibariyle Fed’in faiz artışına gitmeyeceği beklentilerinin fiyatlanmasıyla pekişti. Kripto paralar 2022 yılı boyunca bir çok şirketin batması, bir çok projenin finansal zorluk çekmesi ve borsaların kapanması nedeniyle zirvesiden yüzde 70 gerilemişti. Grayscale riski dışında Tier-1 dediğimiz batacak şirket riski bulunmazken, Genesis sonrası Gemini borsasının da potanın ağzında olması artık bu dalganın Tier-2 şirketlere geçtiği ve ‘kötünün atlatıldığı’ fiyatlamaları talebi yeniden uyandırdı. 16.000-17.000 bölgesinde başlayan akümülasyon (birikim) balina hesaplara doğru aktığını ve bir miktar büyük oyucunların da katılım sağladığını görüyoruz.

Zincir üstü verilerde 23.000 bölgesinde aktif ve yeni hesap sayısında şimdilik artış hızı yavaşlamış gözüküyor. Fed öncesi normal değerlendirebileceğimiz bu verilere ek olarak stablecoin girişleri de sürüyor. Bu nedenle piyasadaki bu yükselişi ‘normalleşme adımı’ olarak nitelendirebilir ve piyasanın onlarca FUD haberi sonrası denge aradığını görüyoruz. Diğer tarafta merkeziyetsiz borsalarda staking aktiviteleri de artış gösteriyor.

Ancak şubat ayı sonunda test ağı devreye alınacak Ethereum ağındaki Şangay Güncellemesi sonrası burada kilit açılımı yaşanacak ve 2 sene önce 650-700$ seviyelerinde ETH alıp kilitleyen validatörler bu ETH’leri artık satıp veya çekim yapabilecek. Bu nedenle piyasadaki yükselişin yavaşlaması hatta bir miktar da geri gelmesi oldukça olağan. Yine de Bitcoin, Şangay güncellemesi nedeniyle kısa vadede Ethereum’dan pozitif ayrışabilir.

Bitcoin’i teknik olarak ele aldığımızda; 22.600 destek seviyesinden geçen kanal hala aktif, ancak Bitcoin bu desteğini kırarsa 22.300 ve 21.650 kısa vadede destekleri bulunuyor. Yükseliş trendinin devam ettiği Bitcoin’de satış yerine geri çekilmelerde birikim yapmak daha uygun görünüyor. 4 saatlik periyotta MACD-fiyat uyuşmazlığı devam etse de 21.650 seviyesinin üzeri yatay hareketleri beraberinde getirebilir.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok