Kripto Para
Kripto Para

Kosova Bitcoin madenciliğini yasakladı

Kosova bir müddettir güç sıkıntıları ile gündeme geliyor. Olağanüstü hâl ilan edilen ülkede, bu kış kâfi elektrik üretmek ya da ithal etmek için ağır bir gayret içine girildi.

Son vakitlerde çok sık yapılan elektrik kesintileri vatandaşları gündelik işlerini yapmaktan alıkoydu. Bunun üzerine yaklaşık 10 gün kadar evvel Kosova hükümeti, ülkede güç krizi nedeniyle sokaklarda halk tarafından protesto edildi. Hükümet ise güç meselesini çözebilmek için birinci adımı bugün Bitcoin ve başka kripto paraların madenciliğini kesin olarak yasaklayarak attı.

Kosova İktisat Bakanı Artane Rizvanolli, madencilik yasağını uygulama konusunda hazır olduklarını söyledi. Ülkedeki kolluk kuvvetlerinin yasağa uymayan ya da kaçak güç kullanan bölgelerini tespit ederek engelleyeceğini belirtti.

İktisat Bakanı, Aralık ayında ortalarında Kosova Güç Kurumu’ndan temsilcilerin de bulunduğu Güç Temini için Acil Durum Tedbirleri Komitesi‘ni kurmuştu. Şu anda kripto paralarda madencilik yasağı ve öteki tedbirler bu komitenin aldığı kararlar doğrultusunda gerçekleşiyor.

Kosova’da güç krizi nedeniyle 60 günlük olağanüstü hâl ilan edilmişti

Kosova’nın elektriğinin kıymetli bir kısmı kömürle çalışan elektrik santralleriyle sağlanıyor. Ülkenin en büyük elektrik santrali ise teknik problemler nedeniyle kapatıldı ve ülke elektrik ithalatına gereksinim duydu.

Hudut komşusu Sırbistan’ın da emsal teknik problemler yaşaması ülkenin üretim kapasitesini etkiledi ve haliyle elektrik fiyatları yükseldi. Tüm bunların üstüne Kosova hükümeti durumu denetim altına alabilmek için 2021 Aralık ayında 60 günlük bir fevkalâde hâl ilan etti.

Akabinde gelen ikinci adım, en gereksiz güç kullanım alanı olarak düşünülen kripto madenciliğinin yasaklanması oldu. Kripto para madenciliği, Avrupa’da yeşil güç olmadığı halde en ucuz elektrik üretimi yapılan Kosova’da başlatılmıştı. Lakin istatiksel bilgilere nazaran, Bitcoin’in global hash oranının sırf %0,01’lik küçük bir kısmı ülke pazarına ilişkin.

Kosova yasaklar konusunda Çin, Kazakistan ve İran’ı takip ediyor

Kosova, yaşanan güç sıkıntılarını ve giderek artan madencilik hash oranlarını önlemek için öteki ülkelere benzeri bir yol izliyor.

Örneğin Kazakistan, Çin yasakları sonrası ülkesine yerleşen madencileri denetimi altında tutmak için birtakım çalışmalar yapıyor. Ülkedeki kayıt dışı madenciler tespit edilmeye çalışılırken, bir yandan da elektrik kullanımlarına üst tüketim limitleri getirildi.

İran’da ise bu yeni teknoloji karşısında nasıl bir tavır sergileneceği konusu, ülkenin 2021 yılını kararsızlıklarla geçirmesine neden oldu. Son alınan karar doğrultusunda rastgele bir güç krizi ve elektrik kesintisi yaşamamak için 6 Mart’a kadar kripto madenciliği İran’da yasaklandı

Bu makale birinci olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler