Kripto Para
Kripto Para

Kripto Para Maddesiyle İlgili Yeni Ayrıntılar Ortaya Çıktı

Kripto Para Kanunuyla İlgili Yeni Ayrıntılar Ortaya Çıktı

Türkiye’de bir müddettir konuştuğumuz problemlerin başında kripto paralara yönelik düzenleme geliyor. Şu ana dek bahisle ilgili pek çok söylenti ve açıklama yapılsa da net bir gelişme yaşanmadı. Lakin NTV’den Özgür Akbaş, düzenlemeyle ilgili birtakım bilgilere ulaşmış durumda. Edinilen bilgilere nazaran yasa tasarısı artık hazır sayılır ve meclis gündemine taşınmak üzere.

Edinilen bilgilere baktığımızda, yasanın Türkiye’deki kripto para yatırımcılarının işine geleceğini görüyoruz. Toplamda 10-12 unsurdan oluşması beklenen düzenleme, daha çok yatırımcıyı müdafaaya yönelik olacak. Üstelik bu noktada hoş bir sav da var. Özgür Akbaş’a nazaran küçük yatırımcıdan vergi alınmayacak.

Kripto para yasası vergi getirecek lakin…

Edinilen bilgilere nazaran yasa tasarındaki hususlardan bir tanesi vergilendirme ile ilgili olacak. Bu bağlamda, ferdî yatırımcıdan vergi alınmaması mümkünlüğünün ağır bastığı tabir ediliyor. Yani vatandaş, kripto para çıkarının bir kısmını vergi olarak ödemek zorunda olmayacak.

Kripto para borsaları, en az 1 milyar TL üzere sermayeler ile Türkiye’de hizmet verecek. Fakat bu noktada net bir sayı oluşmadığından bahseden kaynaklar, piyasa şartlarının gözden geçirileceğini söz ediyorlar. Bu sayede Türkiye’deki kripto para yatırımcıları, merdiven altı borsalardan korunmuş olacaklar. Öte yandan, Türkiye’de hizmet veren borsaların Türkiye’de yerleşik bir sistem kurması ve tıpkı başka finans kuruluşları üzere çalışması gerekecek. Yani bu şirketler şeffaf açıklamalar yapacak, hesap verecek ve denetlenecekler. Ayrıyeten borsaların kripto varlıkları nasıl saklayacağı konusunda da bir düzenleme olacak.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler