BitcoinEthereumKripto Para

Kripto Paralarda Yön Yukarı Döndü Ama DeFi’de Potansiyel Büyük

Son bir haftadır piyasa üzerindeki kara bulutların bir nebze azaldığını ve kripto paraların manşet göstergesi olan Bitcoin’in 18.850$ seviyesinden başlayarak 23.000$ seviyesine doğru rahatlama hareketi içinde olduğunu görüyoruz. Bitcoin’de bu yükseliş ‘aşırı satılmışlığın’ getirdiği tepki yönlü hareket oldu. Ancak madenci satışlarındaki devamlılık ve borsalara giren Bitcoinler ve stablecoin girişlerindeki yavaşlık bizlere kalıcı bir ralliden ziyade rahatlama tepkisinin ileriki etabında kar satışlarını getirebileceğini gösteriyor. Hali hazırda zirvelerinden %70 uzakta olan Bitcoin ve Ethereum’da ‘ayı sezonu’ sona ermiş değil yine de bu gibi yükseliş tepkileri piyasada rahatlamaya, moralleri toparlamaya yarıyor. Bu nedenle halen daha ayı tarafından kurtulabilmiş değiliz ama gelen tepkileri de değerlendirmekteyiz. Hatta korku ve açgözlülük endeksi de nisan ayı sonlarından bu yana en yüksek seviyesi olan 30’a çıkarken Terra olayı öncesi seviyelere dönmek piyasanın haberi sindirdiğine işaret ediyor.

FOMC’ye yönelik 27 Temmuz’da 100bp beklentiler dahilinde olsa da 75bp artırım bekliyorum. Bu piyasayı sıkmayacağı gibi çoktan fiyatlandığını da söyleyebilirim. Şu anda CME’de işlem gören kontratlara göre 75bp faiz artırımı %67, 100bp faiz artırımı ise %33 olasılıkla fiyatlanıyor. 27 Temmuz’dan sonra ağustos genelinde merkez bankası toplantılarının olmaması, Ethereum’da PoS geçişinin 19 Eylül’de gerçekleşmesi ve Ripple davasının da yine eylül-ekim aylarında lehte sonuçlanmasını beklediğimiz bir döneme giriyoruz. Bu nedenle rahatlama ve 30.000$ hareketini bekliyoruz.

Asıl konu DeFi’da yaşanabilir. Toplam değeri bir ara 300 milyar dolara yaklaşan DeFi sektörü sağladığı staking altyapısı ve geleneksel bankacılık sistemine alternatif oluşu bizi güncel makro ortamda bu mecraya yöneltebilir. ABD ve Avrupa’nın faizleri artırdığı dönemde yine de enflasyon beklentileri çıpalanamadı. Bu nedenle beklenen enflasyon yükselmeye devam ederken bu durum negatif faiz verme anlamına geliyor. Negatif faiz, yatırımcıları riskli varlıklara yönlendirir ve özellikle hem riskli olup hem de staking getirisi sunan DeFi sektörü yeniden eylül aylarından itibaren ön plana çıkabilir. Yakın dönemde takibimizde olan coinler; ETH, ETC, NEAR, ALGO, FTM, TRX. Bu DeFi coinlerini son birkaç haftadır sepetimizde bulunduruyoruz.

BTC/USDT’yi teknik olarak ele aldığımızda; kısa vadeli yükseliş kanalı içinde fiyatlanıyor. Günlük periyotta 18.900 dip bölgesinde oluşan ‘Bullish Engulfing’ mum formasyonu bize trend dönüşümünü zaten gösterdi. Kısa vadeli desteği 20.600 seviyesinden geçmekte olup, kanal üst bandı 23.000 seviyesi zaten test edildi. Orta ve kısa vadeli alçalan trendleri ise 23.600 ve 26.800 seviyelerinden geçmekte olup bu bölgelere kırılmalarla tepkinin gelmesini bekliyoruz. Kısa vadede yön yukarı.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok