Kripto Para

Kripto piyasasında tat tuz yok…

Kripto para piyasasının iki ayı geçkin süredir pek tadı olmadığını söyleyebiliriz. Özelikle Bitcoin’in belirli seviyeler arasında hacimsiz şekilde bir yukarı bir aşağı dalgalandığını görmekteyiz.

Aslında bu hareketler en azından benim açımdan sürpriz değil. Bu yılın son aylarına kadar kripto para piyasasında net bir trendin olmayacağını ve bant hareketlerinin ön planda olacağını ifade etmiştim. Gelinen mevcut durum haklılık payımızı gösteriyor.

Küresel para politikaları 2021 ve 2022 yıllarında siyah ve beyaz kadar netti. Fakat bu yıl bir netlik olmaması piyasaları da belirsiz bırakıyor. Dönem dönem faiz indirim beklentileri artarken dönem dönem ise azalıyor. Bu da piyasalarda net bir trend oluşmasını engelliyor.

Daha önce çok kez söylediğim düşüncemi tekrarlayayım. ABD’de manşet enflasyon gerilese de çekirdek enflasyon katı şekilde duruyor. Bu nedenle Fed’in erken bir faiz indirim sürecine gireceğini düşünmüyorum.

Son kez 25bps artırım yapar veya yapmazlar. Bu durumun piyasa açısından bir önemi kalmadı. Buradaki beklentiler artık Fed’in ne zaman faiz indirim sürecine başlayacağı ile ilgilidir.

Ben bu yıl bir faiz indirimi beklemiyorum. Fakat yılın son ayları ve 2024 yılının başlarında piyasa açısından faiz indirim beklentilerinin artacağını ve bunun fiyatlamasının o dönemler net bir şekilde yapılacağını düşünüyorum. Bu sürece kadar bir yukarı bir aşağı dalgalanmalar devam edecektir.

Teknik açıdan baktığımızda Bitcoin’de aylardır bir durumun olmadığını görüyoruz. Yukarıda 31.000/32.000 bandı direnç olarak izlenmelidir. Ancak bu bölge geçilirse yukarı potansiyelden bahsedebiliriz. Aşağıda ise 25.000/23.000 bandı destek bölgesi olarak izlenmelidir.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok