Kripto Para
Kripto Para

Kuzey Koreli Hackerlar 400 Milyon Dolarlık Kripto Para Çaldı

Kuzey Koreli Hackerlar 400 Milyon Dolarlık Kripto Para Çaldı

Blockchain teknolojisiyle ilgili araştırma çalışmaları yürüten Chainalysis isimli şirket, 2021’de kripto para dünyasında yaşanan hırsızlıkları araştırdı. Yapılan araştırmalar, epey çarpıcı bir sonucu ortaya çıkardı. O denli ki Kuzey Kore İstihbarat Servisi tarafından desteklendiği düşünülen “Lazarus” isimli hack kümesi, geçtiğimiz yıl 400 milyon doların üzerinde vurgun yaptı.

Lazarus Kümesi, vakit zaman sansasyon yaratan akınlarla karşımızla çıkıyorlar. Hatta 2017 yılında gündemde kendisine yer bulan, 150’den fazla ülkede hastane, şirket ve banka üzere kurumları amaç alan WannaCry isimli siber akının da gerisinde bu takım vardı. Son periyotlarda kripto para dünyasına yönelen hükümet takviyeli hackerler, 2021’de en az 7 siber hücum yaparak kripto para çalmayı başardılar.

Çaldıkları kripto paraların kıymeti 1 yılda 2 katına çıktı

Chainalysis, 2021 yılı için hazırladığı raporda, Lazarus’un 2020 yılındaki faaliyetlerine de yer vardı. Mevzuyla ilgili yapılan açıklamalarda, 2020 yılında 4 büyük siber taarruz düzenlendiği tabir edildi. Kuzey Kore hükümetinin desteklediği hackerlar, 2021 yılında çalıntı kripto paralardan sağladıkları gelirleri de neredeyse 2 katına çıkardılar. 2020’deki taarruzlar, 200 milyon doların bir nebze daha üzerindeydi.

Lazarus’un kişisel yatırımcılardan çok kripto para borsalarını ve yatırım şirketlerini maksat aldığı açıklandı. Bu da hackerların nispeten küçük fiyatlarla ilgilenmediği manasına geliyor. Fakat risk yok mu? Elbette var. Şayet bir kripto para yatırımcısıysanız, bilhassa gelen e-postalar konusunda dikkatli olmalısınız. Kripto para borsalarından geliyor üzere görünen e-postalar, birçok vakit hackerlar tarafından gönderiliyor. Bunu nasıl anlayacağınızı merak ediyorsanız anlatalım: Şayet borsalardan geliyor üzere görünen e-postaların gönderici adreslerine bakın. Şayet yepyeni bir e-posta ise sorun yok. Fakat karmaşık karakterler ve sayılar görüyorsanız, o e-postanın içeriğindeki hiçbir temasa tıklamayın. Sadece bu kolay yolla bile yatırımlarınızı rahatlıkla koruyabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler