Kripto Para

‘Merkez bankası dijital para birimleri fiziki paranın yerini alacak’

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva’ya göre, merkez bankası dijital para birimleri fiziki paranın yerini alabilecek.

IMF Başkanı Georgieva, Singapur Fintech Festivali’nde yaptığı konuşmada, birçok ülkenin merkez bankası dijital para birimlerini araştırdığını ve dijital paraya ilişkin gelişmelere rehberlik edecek düzenlemeler geliştirdiğini söyledi.

Bu konudaki inovasyon için daha çok fazla alan olduğuna dikkati çeken Georgieva, kamu sektörünün gelecekte merkez bankası dijital para birimleri ve ilgili ödeme platformlarını uygulamaya hazırlamaya devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Merkez bankası dijital para birimlerinin uygulamaya konma sürecinin henüz yakın olmadığını, ancak ülkelerin yüzde 60’ının bunları araştırdığını belirten Georgieva, “Merkez bankası dijital para birimleri, ada ekonomilerinde, dağıtılması maliyetli olan fiziki paranın yerini alabilir” dedi.

Merkez bankası dijital para birimlerinin ‘güvenli ve düşük maliyetli’ bir alternatif sunacağını savunan Georgieva, bunların faydalarının teknolojilerin nasıl geliştiğine bağlı olacağını aktardı.

Yapay zekanın merkez bankası dijital para birimlerinin bazı faydalarını artırabileceğini ifade eden Georgieva, çeşitli verilere dayalı hızlı, doğru kredi puanlaması sağlayarak finansal katılımı geliştirebileceğini söyledi.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok