Kripto Para
Kripto Para

Polygon Ağında Aktif Kullanıcı Sayısı Artıyor! MATIC Fiyat Analizi

Kripto para piyasası Cuma gününün erken saatlerine düzeltmeler ile başladı ve fiyatlarda ufak çaplı geri çekilmeler yaşandı. Fakat bu durum MATIC için geçerli olmadı. Son 24 saatte %9’un üzerinde yükseliş yaşayan MATIC, Solana’yı geride bırakarak en iyi 10 kripto varlık arasına girdi.

Polygon Aktif Kullanıcı Sayısı Artıyor

Ethereum için bir layer-2 ölçeklendirme çözümü olan Polygon ağı bu yıl ile birlikte güçlendi. Token Terminal verilerine göre Polygon ağındaki günlük aktif kullanıcı sayısı Ethereum ağını geride bıraktı. Tabloya göre BNB Chain, yaklaşık 800 bin günlük aktif kullanıcı ile en iyi blok zincir konumunda yer alıyor. Bununla birlikte günlük 340 bin aktif kullanıcıya sahip olan Polygon ikinci sırada yer alırken Ethereum 320 bin aktif kullanıcıyla üçüncü sırada yer alıyor. Polygonscan verilerine göre, günlük aktif zincir adreslerindeki artış 400 bine yaklaştı ve metrik son iki hafta içerisinde %21’lik bir yükseliş yaşadı.

Kilitli Değer 1,28 Milyar Dolar Oldu

Aktif kullanıcı sayısının yanında Polygon DeFi üzerinde kilitlenen toplam değer de yılın başından bu yana artarak 1,28 milyar dolara yaklaştı. Bu veri de 1 Ocak’tan bu yana neredeyse %20’lik bir artışı temsil ediyor. Polygonscan verilerine göre ağ üzerinde günlük 3 milyon işlem gerçekleştiriliyor. Ethereum ağında ise bu sayı 1 milyon olarak karşımıza çıkıyor. Aktif kullanıcı sayısı ve kilitli toplam varlık sayısında yaşanan bu artışlar, Polygon ağına olan ilginin arttığını gözler önüne seriyor.

MATIC 1 Doların Üstüne Çıktı

Polygon ağının yerel kripto varlığı olan MATIC, ağda yaşanan bu yükselişler ile birlikte ilgileri üzerine çekmeyi başardı ve varlık 1 dolar fiyatının üzerine çıktı. Fiyatın yükselmesinin tek nedeni tabi ki ağ üzerinde yaşanan günlük aktivite sayısı değil. 17 Ocak tarihinde gas ücretlerini azaltmak ve adres zincirinin yeniden düzenlenmesi için tasarlanan Delhi hard fork’ın başarıyla tamamlanması, 20 Ocak tarihinde MATIC sahiplerine staking yetenekleri sağlamak için BitGo ile kurulan ortaklık ve 26 Ocak tarihinde yapılan Arkham Intelligence ortaklıkları fiyatın yükselişine katkıda bulunan diğer etmenler.

MATIC Fiyat Analizi

Zincir üzerinde yaşanan yükseliş eğilimi ve ortaklıklar doğal olarak MATIC fiyatının yükselmesine ön ayak oldu. Geçtiğimiz hafta %14 değer kazanan MATIC, Kasım ayından bu yana ilk kez psikolojik 1 dolar bariyerini aşmış oldu. Yılın başından bu yana %45’lik etkileyici bir kazanç elde eden varlık, Aralık 2021’deki ATH seviyesi olan 2,92 dolardan hala %63 aşağıda bulunuyor.

MATIC fiyatının yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda ilk direnç seviyesi 1,15 dolar bölgesinde karşımıza çıkıyor. 1,12 doların üstüne yaşanacak bir yükseliş ve 1,15 direncini geçmek, fiyatta başka bir güçlü yükseliş hareketini başlatabilir. Bu durumda varlığın fiyatı 1,20 dolar seviyesine kadar çıkabilir. Şu anda 1,09 dolar seviyesinde bulunan MATIC, 1,05 bölgesinin altına doğru bir kırılma yaşarsa, 98 cent’in altına doğru düşüş yaşayabilir. Varlığın bir sonraki destek seviyesi ise 92 cent bölgesinde yer alıyor.

Benzer Haberler