BitcoinKripto Para

Resesyon Endişeleri Nedeniyle Piyasalar FOMC’ye 7 Gün Kala Satışta

Piyasalar FOMC toplantısına son 7 gün kala ABD’de artan resesyon endişeleri nedeniyle kritik bir dönemece girdi. Hemen hemen her raporun resesyonun altını çizmesi ve resesyonun derecesine ilişkin net bir beklentinin olmaması başta teknoloji sektörü olmak üzere Nasdaq ve Dow Jones için son dört seanstır yaklaşık 1000 puan erimesine neden oldu. Öyle ki FOMC’den beklentiler üyelerin toplantı dışında sözlü yönlendirmeleri sayesinde 75bp değil 50bp çevresinde yoğunlaşsa da burada bazı karışık detayları birbirinden ayırmak lazım.

FOMC olasılıklarında piyasanın %77’si 50bp faiz artırımına yoğunlaşırken, %23 oranında 75bp bekleyenler söz konusu. Ancak piyasalar Fed’in 75bp aksiyonundan çok geçen Cuma açıklanan istihdam verilerinin ardından olası bir şahin söyleme karşılık kendisini hedgeliyor olabilir.

Bu toplantıda aynı zamanda aralık ayı projeksiyonu da yayımlanacak. Normalde Fed’in içerisinde fikir ayrılıkları olduğunda aralık ayı projeksiyonundan çok yeni komitenin hazırladığı mart ayı projeksiyonuna değer verilir. Fakat üyelerin gözünden resesyon ve enflasyon sonuçları projeksiyona nasıl yansıyacağı önemli olacak. Son olarak ise faizler doğal bandının 2023’te %5’in üzerine çıkıp çıkmayacağı da bu projeksiyonda dikkat edilecek. Fed piyasaları hizmet sektöründeki ücret artışları ve bir türlü kısamadığı talep üzerinden kontrol etmeye çalıştıkça faizler seviyesi yukarı yönde devam ediyor.

Kripto paralardak fiyatlamaya bakıldığında riskten kaçışın tetiklendiği bu dönemde DXY’nin tekrardan yukarı yöne gitmesiyle Bitcoin başta olmak üzere altcoinlerde kayıp sürüyor. Henüz beklemede olan FUD haberleri örneğin Grayscale ve Genesis’in finansal durumları hakkında bir güncelleme olmazken, Genesis’in acil olarak 1 milyar dolar bulması gerekiyor. Tüm borcu ise 1,8 milyar olan bu şirket 1 milyar dolar dahi bulsa da yetmeyeceği için kripto para masasında büyük bir FUD haberi olarak bekliyor. Diğer tarafta Grayscale’e karşı açılan davada yatırımcıları büyük bir zarara uğrattığı yönünde suçlamalar yapıldı. Grayscale de daha önce SEC’e karşı dava açmış, düşmanca tavır ve haksız yere ETF onayı yapmaması yüzünden zarara uğradığını belirtmişti.

Görüldüğü üzere piyasalar fiyatlamaları resesyon endişelerinden, kripto para fiyatları ise  olası FUD haberler nedeniyle fazlasıyla olumsuz etkileniyor. FOMC toplantısına kadar ve hatta ondan sonraki süreçte Fed enflasyon kararlılığını bozmayacağı varsayılırsa Santa rallisi değil kışın bir süre daha devam edeceği anlaşılıyor.

Bitcoin’i teknik olarak ele aldığımızda 16.500$ seviyelerine doğru bir baskı oluşsa da burada DXY’nin henüz tam fiyatlanmadığı ve 105 seviyelerinde olan endeksin yükselmesi halinde ki olasılığı yüksek Bitcoin’de yukarı yönlü çıkışların satış yönünde kısa vadeli davranılması söz konusu olabilir. 17.000 ve 17.500 direnç seviyeleri olurken, kademeli olarak TOBO formasyonu ile 16.450 seviyelerine doğru geri çekilme 16.000$ seviyelerine doğru da baskının devamı beklenebilir.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok