Sanat & Yaşam

John Lennon’ın yıllardır kayıp olan saati bulundu

Efsanevi müzik grubu The Beatles’ın üyesi John Lennon’un yıllardır kayıp olan saati bulundu. Patek Philippe marka saate paha biçilemiyor.

John Lennon’a 1980 yılında öldürülmeden kısa süre önce eşi Yoko Ono tarafından hediye edilen ve sanatçının şoförü tarafından çalındığı tahmin edilen Patek Philippe marka saat, yıllar sonra Cenevre’de ortaya çıktı.

Saat şu anda, saati bir Alman müzayede evinden satın alan İtalyan bir koleksiyoncunun avukatlarında.

Saatin varlığı ilk olarak 2014 yılında İsviçreli bir şirketin Hong Kong’da yaşayan İtalyan bir saat koleksiyoncusu tarafından 600 bin İsviçre Frangı (672 bin dolar) karşılığında satın alınan saatin değerlemesini belirlemek için Yoko Ono ile temasa geçmesiyle ortaya çıktı.

Saat üzerinde hak iddia eden Yoko Ono, saati geri almak için hukuki mücadele başlattı. Koleksiyoncu Ono’nun saatin çalındığını bildirmediğini ve yaşadığı New York eyaletindeki yasaların gerektirdiği şekilde hırsızlıktan sonraki üç yıl içinde harekete geçmediğini savununca hukuk savaşı başladı.

Dava sonucunda mahkeme saatin Yoko Ono’ya ait olduğuna hükmetti. Mahkeme kararında isim verilmese de adamın 40 yaşına girdikten iki ay sonra evinin önünde suikasta kurban gittiği, saatin üzerinde çiftin “bir süre ayrı kaldıktan sonra birlikte bestelediği” bir şarkıya gönderme yapan bir gravürden de bahsediliyor.

Ono’nun avukatları, saatin değerinin 4 milyon frank, yani 4,5 milyon dolar olduğunu ancak şarkıcının müzik ve kültür tarihindeki yeri dikkate alındığında çok daha değerli olabileceğini söylüyor.

Kayıp kol saati uzun süredir koleksiyonerler için hazine olarak görülüyor ve dünyanın en değerli saatlerinden biri olarak niteleniyor.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok