Kültür Sanat

“Tosca” operası Aspendos’un tarihi atmosferinde sahne alıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenen 30. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği operalardan biri olan “Tosca”, antik kentin tarihi atmosferinde bugün seyirciyle buluşacak.

Aspendos Antik Tiyatrosu ev sahipliğinde 30’uncu yılını kutlayan ve Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel bir programla sanatseverlerin izlenimine sunulan festivalde, İtalyan besteci Giacomo Puccini tarafından bestelenen eser ilk kez sahnelenecek.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün sahnelere taşıdığı en büyük prodüksiyonlarından biri olan eser, Türk sahnelerinde Tosca’yı ilk kez seslendiren Semiha Berksoy’un kızı Zeliha Berksoy’un rejisörlüğünde, özel bir prodüksiyonla hazırlandı.

Eser, ünlü İtalyan orkestra şefi Antonino Fogliani yönetimindeki Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konulacak.

Eserde, Bolşoy Tiyatrosu baş solistlerinden soprano Dinara Aliyeva “Floria Tosca”yı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan “Mario Cavaradossi”yi, Bolşoy Tiyatrosu baş solistlerinden bariton Elchin Azizov ise “Scarpia” karakterini seslendirecek.

Dekor tasarımı Özgür Usta, kostüm tasarımı Serdar Başbuğ ve Aydan Çınar, koreografisi Özge Ay ve ışık tasarımı Yakup Çartık imzası taşıyan eser, bu akşam saat 21.00’de sanatseverlerle buluşacak.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok