Kültür Sanat

Türkiye’nin Oscar adayı “Kuru Otlar Üstüne”

Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes’da Altın Palmiye için yarışan ve oyuncusu Merve Dizdar’a ödül kazandıran “Kuru Otlar Üstüne” Türkiye’nin Oscar adayı seçildi. Ceylan’ın “Uzak”, “Üç Maymun”, “Bir Zamanlar Anadolu’da”, “Kış Uykusu” ve “Ahlat Ağacı” filmleri de Türkiye’nin Oscar adayı olmuştu.

“Kuru Otlar Üstüne” 96. Akademi Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film dalında Türkiye’nin adayı olarak açıklandı. Cannes Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan Nuri Bilge Ceylan’ın son filminde oyuncu Merve Dizdar, En İyi Kadın Oyuci Ödülü almıştı.

Türkiye’nin Oscar adayı olan film ülkemizde ilk olarak Adana Altın Koza Film Festivali’nde gösterilecek ardından 29 Eylül’de sinemalarda yaygın gösterime girecek.

Filmde Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar, Musab Ekici, Ece Bağcı, Cengiz Bozkurt, Münir Can Cindoruk, Elif Ürse, Erdem Şenocak, Elit Andaç Çam ve Nalan Kuruçim gibi isimler rol alıyor.

“Kuru Otlar Üstüne”, sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 15 kişilik seçici kurul tarafından, Oscar’da Türkiye’yi temsil etmek isteyen yedi film arasından seçildi.

‘Kuru Otlar Üstüne’ filminin geliri depremzedelere ulaştırılacak

Geliri depremzedelere gidecek

Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde Türkiye prömiyerini yapacak olan Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi ’Kuru Otlar Üstüne’nin gösteriminden elde edilecek gelir, deprem bölgelerine ulaştırılacak.

Adana Altın Koza Film Festivali bu yıl, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerle sarsılan bölgelere yardım etmek için “İhtiyaç Haritası” ile iş birliği yaptı.

Türkiye prömiyerini Adana’da yapacak olan, Altın Palmiye ödüllü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın ’Kuru Otlar Üstüne’ filminin bilet satışından elde edilecek gelir “İhtiyaç Haritası”na aktarılacak. İhtiyaç Haritasının afet bölgesinde kurduğu Hatay Komünite Merkezi başta olmak üzere farklı konteyner kent ve alanlarda çocuklara ve gençlere yönelik kalıcı mekanlar kurularak çeşitli eğitim ve etkinlikler gerçekleştirilecek.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok