Teknoloji
Teknoloji

Apple, Açık Bulan Öğrenciye Rekor Para Mükafatı Verdi

Apple, Açık Bulan Öğrenciye Rekor Para Mükafatı Verdi

Bundan tam 2 ay evvel Apple, şirketin güvenlik açıklarını bulan ve bildiren Türk yazılım geliştirici İstek Sabuncu’ya yalnızca 7.500 dolar ödül vermişti. Her ne kadar ülkemizeki kur ile bakıldığında büyük bir para üzere görünse de Apple’ın geçtiğimiz günlerde bir açığını bulan üniversite öğrencisine verdiği ödül yanında hiçbir şey kalıyor.

Apple’ın Mac bilgisayarlar ile ilgili bir açık bulan üniversite öğrencisine Apple tam 100 bin 500 dolar ödül verdi. Bu Apple’ın bir açık bulana verdiği öbür mükafatlar göz önünde bulundurulduğunda bir rekor. Gelin öğrencinin bulduğu açığa yakından göz atalım.

Mac kameralarına erişilebilen ve aygıtları hackerlara büsbütün açık duruma getiren bir güvenlik açığı keşfetti

Ryan Pickren isimli siber güvenlik öğrencisi daha evvelden de iPhone ve iMac’lerde güvenlik açıkları keşfetmişti. Pickren keşfettiği bu yeni açıkla Apple’ın en büyük mükafatını almayı başardı. Görünüşe nazaran Pickren’in 100 bin 500 dolarlık ödül almasına sebep olan bu açık yeniden Mac’lerin kameralarından kaynaklanıyor.

Bu açık sayesinde hackerlar, hacklenen Mac’teki iCloud’tan tutun da PayPal hesabına kadar tüm web tabanlı hesaplara tam erişim sağlayabiliyorlar. Dahası bilgisayarın mikrofonunu, kamerasını ve ekran paylaşımı özelliklerini kullanabiliyorlar. Doğal şayet kamera kullanımda olursa her halükârda yanındaki yeşil ışık yanıyor.

Pickren’in dediğine nazaran bu açık sayesinde saldıran hacker, tarayıcının internet sitelerinin mahallî kopyalarını kaydetmek için kullandığı sistem olan Safari Web Archives belgelerinden yararlanarak aygıtın tüm evraklarına da erişim sağlayabilir. Pickren’in bu olay hakkındaki yazısını da buradan okuyabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler