Teknoloji
Teknoloji

Bilim İnsanları, ‘Karanlık Madde’ Olmayan Galaksi Keşfetti

Bilim İnsanları, ‘Karanlık Madde’ Olmayan Galaksi Keşfetti

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte uzay araştırmaları giderek daha da heyecan verici bir boyut kazanırken birtakım gizemli olayların gerisindeki sır perdeleri de aralanıyor. Bugün yayınladığımız haberde Ay üzerinde keşfedilen gizemli ‘küp’ hakkında yapılan açıklamaları sizlerle paylaşmıştık. Artık de bilim insanları kozmosta yeni bir değişik oluşum keşfetti.

Groningen Üniversitesi’nin Kapteyn Astronomi Enstitüsü’nde astronom olan Flippo Fraternali ve araştırma takımı, üç yıl evvel yarım düzine kadar hayli değişik galaksi oluşumları keşfetti. Araştırmacılar daha sonra elde ettikleri datalardan anladılar ki alışılmışın dışında ve ‘dağınık’ bir halde bulunan bu galaksilerin ‘karanlık madde’ yoğunluğu olağana oranla son derece düşüktü.

Pekala, nedir bu ‘karanlık madde’?

Keşfedilen galaksinin görseli.

Bilim dünyasında gizemli bir pozisyona sahip olan ‘karanlık madde’ hakkında şu ana kadar yazılmış onlarca makale bulunuyor. Lakin kısa bir halde özetlemek gerekirse karanlık husus; ışığı yansıtmayan ve ışık yaymayan, rastgele bir müşahede aracıyla görüntülenemeyen lakin etrafındaki cisimlere olan tesiriyle saptanabilen, kozmostaki partiküller bütünü olarak tanımlanabilir.

Bilim insanları, bir müddettir karanlık maddeyi cihandaki cisimleri bir ortada tutan bir ‘iskelet’ olarak görüyordu. Bu iskeletin de cihanın temel bir unsuru olduğu düşünülüyordu. Lakin yeni yapılan bu keşifle birlikte karanlık unsurun cihanın her yerinde olmak zorunda olmadığını gösteriyor. Geçtiğimiz yıllarda da karanlık hususun epey az oranlarda bulunduğu galaksi oluşumları gözlemlenmişti.

Fraternali ve takımının yaptığı bu keşifle birlikte karanlık husus kuramlarının baştan yazılması üzere bir durum kelam konusu olmasa da ortaya çıkan yeni soru işaretleriyle bu alanda daha çok çalışma yapılması gerektiği bir kere daha ortaya koyuldu.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler