Teknoloji
Teknoloji

Combofix Nedir, Nasıl Kullanılır?

Combofix Nedir, Nasıl Kullanılır?

Hepimizin kesinlikle bir vakitler Windows XP, Windows Vista, Windows 7 ve kimseler tarafından sevilmeyen öksüz çocuk Windows 8 sıkıntıları ile boğuşmuşuzdur. Hatta hala Windows 10 ve daha yeni doğmuş bir bebek olan Windows 11 sıkıntıları ile de orta ara boğuşur durumdayız.

Lakin bugün bahsimiz Windows 8.1 öncesi Windows sürümleri. Çabucak çabucak herkesin nefret ettiği o kusur sesi hatırladınız mı? Pekala ya, ansızın gelen mavi ekranları ve piksel piksel görünen yazıları? İşte bu meseleleri hala yaşayan ve maziden vazgeçmeyen ya da zorunluluktan vazgeçemeyen Windows kullanıcılarının kaygısına derman olacak bir program ile karşınızdayız.

Kimilerimiz bu programı yakından tanıyor. Pekala tanımayanlar için Combofix Nedir?

ComboFix, sUB‘ler tarafından oluşturulmuş, bilgisayarınızı bilinen makûs emelli yazılımlara karşı tarayan ve bulunduğunda bu berbat gayeli yazılımları otomatik olarak temizlemeye çalışan bir programdır. ComboFix, en yaygın ve yeni makus maksatlı yazılımların büyük bir kısmını kaldırabilmenin yanı sıra, program tarafından otomatik olarak kaldırılmayan makûs hedefli yazılımları kaldırmak için eğitimli yardımcılar tarafından kullanılabilecek bir rapor da imgeler.

Şu anda ComboFix sadece aşağıdaki Windows sürümlerinde çalışabilir:

  • Windows XP (yalnızca 32-bit)
  • Windows Vista (32-bit/64-bit)
  • Windows 7 (32-bit/64-bit)
  • Windows 8 (32-bit/64-bit)

Combofix hangi durumlarda kullanılır?

Üstte bahsettiğimiz üzere ComboFix sUBs tarafından hazırlanan ve bilgisayarınızı tehlikeli yazılımlar olan malware yazılımları tespit etmek için taradıktan sonra bu yazılımları otomatik olarak temizlemeye çalışan bir programdır.

Bir yardımcı, bilir kişi ya da servis vazifelisi tarafından bilhassa istenmedikçe ComboFix’i çalıştırmamalısınız. Ayrıyeten, bu programın gücü nedeniyle, ComboFix tarafından görüntülenen rastgele bir bilgiye uygun biçimde eğitilmiş birinin nezareti olmadan hareket etmeye çalışmamanız şiddetle tavsiye edilir. Şayet kendi başınıza Comfix’i kullanmaya çalışırsanız, bilgisayarınızın olağan işleyişinde meselelere yol açabilir. Ayrıyeten, ComboFix’i çalıştırdığınızda, aşağıdaki pozisyonlardan evrakları otomatik olarak sileceğine dikkat edilmelidir:

  • Geri dönüşüm kutusu
  • Süreksiz internet belgeleri
  • Süreksiz klasörler.

Bu pozisyonlardan birinde saklamak istediğiniz evrakları saklarsanız, üstteki süreksiz depolama pozisyonlarına güvenmek yerine onları daha inançlı bir pozisyona taşımanız önerilir.

Unutmayın, Combofix’i kullanmak büsbütün kendi sorumluluğunuz altındadır.

Gerekli ikazları yaptığımıza göre… Combofix nasıl kullanılır?

Adım #1: Buradan Combofix’i indirin: https://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/

Adım #2: Belgeyi indirdiğinizde aşağıdaki üzere bir ihtar çıkacaktır. Save butonuna tıklayın.

Adım #3: Aşağıdaki üzere nereye kaydedeceğinizi sorduğunda, direkt Windows masaüstünüze kaydettiğinizden emin olun.

Adım #4: ComboFix.exe’yi masaüstünüze kaydetmek için farklı kaydet ekranını ayarladığınızda, kaydet düğmesine tıklayın. ComboFix artık bilgisayarınıza indirilmeye başlayacaktır.

Adım #5: ComboFix’i başlatmaya neredeyse hazırız, fakat bunu yapmadan evvel, ComboFix’i çalıştırırken öbür programlarla çakışma olmaması için birtakım önleyici önlemler almamız gerekiyor. Bu noktada tüm açık pencereleri kapatmalı ve masaüstünüzde bulunan ComboFix simgesine çift tıklamalısınız. Lütfen, ComboFix’i başlattıktan sonra, programın durmasına neden olabileceğinden, ComboFix penceresinde rastgele bir yere tıklamamanız gerektiğini unutmayın. Aslında ComboFix çalışırken bilgisayarınıza hiç dokunmayın. Tarama biraz vakit alabilir, bu yüzden lütfen sabırlı olun.

Adım #6: Combofix.exe belgesine çift tıklayın. Akabinde buna misal bir ikazla karşılaşacaksınız.

Adım #7: ComboFix’in dijital imzası olmadığı için Windows bu istemi gösteriyor. Bu büsbütün olağan ve inançlıdır ve devam etmek için Run butonuna tıklayabilirsiniz. Windows Vista yahut Windows 7 kullanıyorsanız ve programı çalıştırmaya devam etmek isteyip istemediğinizi soran UAC istemi alıyorsanız, Yes butonuna basmalısınız.

Run butonuna tıkladıktan sonra aşağıda gösterildiği üzere ComboFix sorumluluk reddi ekranını göreceksiniz.

Adım #8: Kullanıcı mukavelesini okuyup onaylamak için I agree butonuna tıklayın.

Kullanıcı mukavelesini onayladıktan sonra ComboFix bilgisayarınıza yüklenecektir. Tamamlandığında, aşağıda gösterildiği üzere bir mavi ekran göreceksiniz.

Adım #9: ComboFix’in çalışmasına az kaldı. Tamamlandığında, ComboFix otomatik olarak bir Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturmaya çalışır, böylelikle programı kullanırken rastgele bir sorun oluşursa, evvelki ayarlarınıza geri dönebilirsiniz. ComboFix geri yükleme noktası oluşturmayı bitirdiğinde, aşağıdaki fotoğrafta gösterildiği üzere Windows Kayıt Defterinizi yedekleyecektir.

Adım #10: Windows Kayıt Defteri yedeklenmeyi bitirdiğinde, ComboFix, Windows Kurtarma Konsolu’nun şurası olup olmadığını algılamaya çalışır. Aslında yüklediyseniz, bu kısma atlayabilir ve okumaya devam edebilirsiniz. Aksi takdirde, aşağıda gösterildiği üzere aşağıdaki bildirisi göreceksiniz:

Adım #11: Üstteki bildiri kutusunda ComboFix’in devam etmesi için Yes butonuna tıklayınız. Kurtarma Konsolu kurulumunu tamamlamak için lütfen ComboFix tarafından verilen adımları ve talimatları izleyin. Heyetim tamamlandıktan sonra aşağıda gösterilen ekran ile karşılaşacaksınız

Adım #12: Devam etmek için artık Yes butonuna basın. Kurtarma Konsolu yüklemesi sırasında rastgele bir vakitte yüklenemediğini belirten bir bildiri alırsanız, ComboFix’in bilgisayarınızın taramasına devam etmesine müsaade verin. Süreç tamamlandığında ve bir günlük oluşturulduğunda, Windows Kurtarma Konsolu’nu el ile yükleme kısmında bulunan adımları kullanarak Kurtarma Konsolu’nun manuel ile yüklemesini gerçekleştirebilirsiniz. ComboFix artık bilgisayarınızın internet irtibatını kesecektir, bu nedenle artık internette olmadığınızı belirten rastgele bir ihtar alırsanız şaşırmayın yahut endişelenmeyin. ComboFix bittiğinde, internet irtibatınızı otomatik olarak geri yükleyecektir. ComboFix artık bilgisayarınızı bilinen tehlikelere karşı taramaya başlayacaktır. Bu biraz vakit alabilir, bu yüzden sabırlı olmalısınız.

Adım #13: Program bilgisayarınızı tararken saat biçiminizi değiştirecektir, bu yüzden bunun olduğunu gördüğünüzde endişelenmeyin. ComboFix bittiğinde saat ayarlarınızı evvelki ayarlarına geri yükleyecektir. Ayrıyeten, taramasının çeşitli basamaklarından geçerken ComboFix penceresindeki metnin güncellendiğini göreceksiniz. Bunun bir örneği aşağıda görülebilir.

Not: Bu adım Stage_50 yazısını görene kadar sürebilir. Sabırlı olmalısınız.

Adım #14: ComboFix çalışmayı bitirdiğinde, aşağıda gösterildiği üzere log raporunu hazırladığını belirten bir ekran göreceksiniz.

Adım #15: Windows masaüstünüzün kaybolduğunu görürseniz endişelenmeyin. Bu olağandır ve ComboFix bitmeden masaüstünüzü geri yükleyecektir. Sonunda, programın bitmek üzere olduğunu belirten ve programların günlük evrakının yahut raporunun C:ComboFix.txt pozisyonunda bulunacağını bildiren aşağıdaki üzere bir ihtar göreceksiniz

Adım #16: ComboFix bittiğinde, programı otomatik olarak kapatacak ve saatinizi özgün formatına geri döndürecektir. Daha sonra aşağıda gösterildiği üzere günlük belgesini sizin için otomatik olarak gösterecektir.

Artık bu günlüğü, Combofix’i çalıştırmanızın istendiği hususa karşılık olarak göndermelisiniz. Yardımcı artık bu günlüğü tahlil edecek ve daha sonra ne yapmanızı istediklerini size bildirecektir. Combofix’i çalıştırdıktan sonra internet’e bağlanmada sorun yaşıyorsanız, lütfen internet ilişkisini manuel olarak geri yükleyin. ComboFix, birinci çalıştırmanızda bile, yaşadığınız sıkıntıları çözmüş olabilir. Büyük olasılıkla, yardımcınızın daha fazla tahlil etmesi gerekeceği enfeksiyonlar kalacağından, oturumunuzu yardım aldığınız hususa göndermenizi öneririz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler