Teknoloji
Teknoloji

Elektrikli Arabaya Geçiş İçin Yapılması Gereken Açıklandı

Elektrikli Arabaya Geçiş İçin Yapılması Gereken Açıklandı

Türkiye’nin otomotiv üretimine dair yayımlanan son datalara nazaran üretim, 2021 yılında %2 azalarak 1 milyon 276 bin 140 adete düştü. Üretimin düştüğü periyotta ihracat da birebir oranda (%2) artarak 937 bin 5 adet olarak gerçekleşti ve dolar bazında %15 artış yaşayarak 30 milyar dolar sonuna dayandı. Daldan gelen son bilgiler, Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) İdare Heyeti Lideri Haydar Yenigün tarafından ele alındı.

Yenigün, kesime yaptığı değerlendirmede ihracat sonuçlarının sevindirici olduğuna değindi. İhracatın kilogram başına 10,62 dolara ulaştığını, bunun bugüne kadarki en yüksek düzey olduğunu vurguladı ve 20’ye yükselmesi gerektiğini söz etti. Dünya genelinde 10,3 milyon adet aracın çip krizi nedeniyle eksik üretildiğini tabir eden Yenigün’ün açıklamalarından bahis başlıkları şu biçimdeydi:

Önümüzdeki yıllardaki elektrifikasyon gayeleri için yesyeni bir ÖTV düzenlemesi gerekli:

Açıklamalarında ÖTV’de yapılan son değişikliğe değinen Yenigün, otomotivin önünü açacak yesyeni bir düzenlemeyle ülkeye çok daha fazla katkı sağlanabileceğini vurguladı. Yapılan değişikliğin çok kısa vadeli bir düzenleme olduğunu söyleyen Yenigün, AB’nin Yeşil Mutabakat gayeleri ve elektrifikasyon ile ilgili 2030-2035 ve 2040 yılı amaçlarına nazaran otomotivin önünü açacak ve devlete de gelir sağlayacak bir sisteme geçilmesi gerektiğini tabir etti.

Çip krizi hakkında iç karartan açıklamalar devam ediyor:

2022’de çip krizinin yaşanmaya devam edeceği birçok kişi tarafından lisana getirilirken, bu şahıslardan birisi de Yenigün oldu. Yenigün, çip krizi ve tedarik zinciri idaresinin gündemin üst sıralarında kalacağına vurgulayarak “Tedarik meşakkati genel manada devam edecek. 6’ncı aydan sonra bir ölçü iyimserliğimiz var. 2023’ün birinci çeyreği sonundan itibaren de hayatın olağana dönebileceğini kıymetlendiriyoruz.” sözlerini kullandı.

Türkiye’de ‘süreç yönetilebilir olmaktan çıktı’

Yenigün, Türkiye’de araç fiyatlarının artmasının nedenlerinin girdi maliyetleri, vergi mevzuatı, doların ve euronun TL karşısındaki hareketliliği üzere nedenler olduğunu belirtti. Güç fiyatlarının da maliyetlerini artırdığını ve bunun vatandaşa yansıdığını belirten Yenigün, iktisattaki gelişmelere değinerek “Bu süreç kullanıcılar, üreticiler, yatırımcılar açısından yönetilebilir bir süreç olmaktan artık çıktı.açıklamasında bulundu.

Yenigün, Bakan Nebati’nin ‘TL’nin dolar ve euro karşısındaki hareketliliği artık sonra erdi, bu iş bitmiştir.’ açıklamasının, euro ve doların artık 13,5 ve 15,5 düzeyinin devlet tarafından kabul edilebilir bir düzey olduğunu gösterdiğine dikkat çekti. Artık TL’nin bu düzeydeki kıymeti ile işi yönetmekle sorumlu olduklarını açıkladı.

Tüketici araca yatırım yaparak parasını koruyor:

Fiyat artışlarına karşı tüketicinin kendini araç alarak koruduğunu belirten Yenigün, şu biçimde açıklama yaptı:

“Bugün maalesef mala yatırdığınız para, mevcut ekonomik sistemden ötürü sizi muhafazaya aldı. Bugün neden bayilerde hiç araç yok? Tek nedeni tedarik sanayii mi? Beşerler araç alıp kendi paralarını müdafaaya alıyorlar. Araç alması gereken insanların davranışları değişecek lakin pazara yeni müşteriler girecek diye düşünüyorum. Sistemin kendi içerisinde bir istikrara oturacağını, önümüzdeki devirde yeni müşterilerin de otomotiv bölümüne gireceğini ve satışların aşikâr bir düzeyde oluşacağını düşünüyorum.”

2021’de otomotiv dalına 658 milyon dolarlık yatırım yapıldı:

Yenigün, otomotiv bölümünün dönemsel dalgalanmalardan etkilenmediğini, uzun vadeli yatırım yapan bir dalı olduğunu söyledi. 2021’de 658 milyon dolar yatırım yaptıklarını belirten Yenigün, bu yatırımların 408 milyon dolarlık kısmının yeni model yatırımları olduğunu açıkladı.

Honda’nın Türkiye’den çekilmesi istihdam gelişimini etkilemedi:

Otomotiv bölümündeki istihdam hakkında konuşan Yenigün, 2020’ye nazaran ortaya çıkan farkın eylül ayında fabrikasını kapatan Honda’dan kaynaklandığını belirtti. Yenigün, pahalı insan kaynağına sahip olduğumuzu ve bu nedenle istihdamın azalmasının kelam konusu olmadığını, hatta arttığını tabir ederek “Honda’nın devreden çıkması bile bölümün istihdamdaki gelişimimizi etkilemiş durumda değil. Bu da çok çok pahalı bir şey.” açıklamasında bulundu.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler