Teknoloji
Teknoloji

En Çok Tercih Edilen Akaryakıt Markaları – 2022

En Çok Tercih Edilen Akaryakıt Markaları – 2022

Türkiye’de akaryakıt dalının nabzını tutan, vatandaşların hem en yakınındaki akaryakıt istasyonunu bulmasını sağlayan hem de mahallî kampanyalardan haberdar eden BenzinLitre, 2021 yılına ait raporunu yayınladı. Bu rapor, araç sahibi vatandaşların en çok hangi markaları tercih ettiğini, bir akaryakıt istasyonundan neler beklendiğini gözler önüne seriyor.

BenzinLitre tarafından yayınlanan rapor, vatandaşların alışkanlıklarıyla ilgili de çok çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Rapora nazaran, artık sadece kaliteli yakıt arayışımız yok. Vatandaşlar, girdikleri bir istasyonda birtakım hizmetleri de bulmak istiyorlar. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan, bu farklı raporun ayrıntılarına geçelim.

2021’de en çok tercih edilen marka Shell oldu

Yapılan incelemeler, BenzinLitre kullanıcılarının bir numaralı marka tercihlerinin Shell olduğunu ortaya koydu. O denli ki kullanıcıların yüzde 26 üzere değerli bir kısmı, BenzinLitre taşınabilir uygulaması üzerinden bilhassa en yakınlarındaki Shell istasyonlarına baktılar. Bu markayı yüzde 19’la Opet, yüzde 17 ile Petrol Ofisi, yüzde 8 ile BP ve yüzde 6 ile de Total takip etti. Shell, 2020’de de en çok tercih edilen marka olarak karşımıza çıkmıştı.

BenzinLitre, markalardaki tuvalet temizliğinin ne durumda olduğunu da araştırdı. Yapılan araştırmalar sonucunda, Türkiye’deki en pak tuvaletlere sahip olan akaryakıt markasının Opet olduğu anlaşıldı. Çünkü çalışmaya katılan kullanıcıların yüzde 45’i, Opet istasyonlarındaki tuvaletlerin pak olduğunu belirtti. İkinci sırada ise yüzde 22 ile Shell bulunuyordu.

Akaryakıt istasyonlarına giderken en uygun fiyatı aradık

2021 yılı, araba sahipleri için epeyce kuvvetli geçti. Bilhassa de son periyotlarda gelen artırımlar, vatandaşın otomobile binerken tekraren düşünmesine yol açtı. Bu durum, araç sahiplerini uygun fiyatlı yakıt arayışına soktu. Yapılan incelemeler sonucunda, vatandaşların bir istasyona giderken en çok da uygun fiyatı önemsediğini ortaya çıkardı. O denli ki yüzde 25’imiz uygun fiyat, yüzde 17’miz istasyonların sunduğu imkanlar, yüzde 16’mız ise akaryakıt kalitesini gözetti.

Starbucks kahvesi satan istasyonlar tercih nedeni haline geldi

BenzinLitre’nin açıkladığı bilgilerin tahminen de en ilginci, tüketicilerin akaryakıt istasyonlarındaki hizmetlerden hangilerini önemsediğiydi. Yapılan araştırmalara nazaran araç sahiplerinin yüzde 32 üzere çok önemli bir kısmı, Starbucks kahvesi satan istasyonları tercih etti. Bu kategorinin ikincisi ise yüzde 18’le yemek seçeneklerine sahip olan istasyonlardı. Yüzde 16’mız ise aracını yıkayabileceği kısımların olduğu istasyonları önemsedi.

Türkiye’de bir müddettir akaryakıtlı arabaların piyasaya hakim olduğu zati bilinen bir gerçek. Bu durum, akaryakıt tüketimlerine de direkt yansıyor. Akaryakıt, motorinden daha fazla satın alınıyor. BenzinLitre’nin araştırması da bunu doğrular nitelikte. Çünkü kullanıcıların yüzde 35’i, akaryakıt satın almak için istasyonların yolunu tuttu. Motorin arayışında olan araç sahiplerinin oranı ise yüzde 33’e geriledi. Bu gerilemenin 2022’de de devam etmesi bekleniyor…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler