Teknoloji
Teknoloji

Epey Ender Olan Magnetar Patlaması Tespit Edildi

Hayli Az Olan Magnetar Patlaması Tespit Edildi

Dünya’dan yaklaşık 13 milyon ışık yılı uzakta bulunan Heykeltıraş Galaksisi‘nde değerli bir olay gerçekleşti. İspanya Valencia Üniversitesi tarafından geliştirilen bir yapay zeka ile tespit edilen bu olayda, bir nötron yıldızında şiddetli bir patlamanın meydana geldiği tespit edildi. Saniyenin onda biri müddette gerçekleşen bu patlamada, Güneş’in 100 bin yılda oluşturabileceği güç uzaya püskürdü.

Yüksek manyetik alanı nedeniyle magnetar sınıfında yer alan nötron yıldızını gözlemlemeyi ve hatta yaydığı enerjiyi hesaplamayı başaran bilim insanları, epey ender tespit edilebilen bu olaya “GRB2001415” ismini verdiler. Hususla ilgili yapılan açıklamalarda, bu patlamanın doğal bir olay, nedeninin ise zelzele ya da manyetosferdeki dengesizlik olduğu söz edildi.

“Gerçek bir kozmik canavar”

Yapılan çalışmaların önde gelen isimlerinden Victor Reglero, GRB2001415 olayı ile ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. Dünya’dan yaklaşık 13 milyon ışık yılı uzakta yer alan nötron yıldızının gerçek bir kozmik canavar olduğunu söyleyen Reglero, “Bu magnetar, bir milyar Güneş’in gücüyle uzay boşluğuna gerçek bağırarak kozmik yalnızlığından çıkmaya karar vermiş üzere.” sözlerini kullandı.

Uzmanlar, bugüne kadar 3000 civarı nötron yıldızı tespit ettiler. Bunların ortasında ise sırf 30 yıldız için magnetar tespiti yapılabildi. Bunun nedeni, magnetarların hiçbir belirti göstermeden birdenbire patlıyor olmaları. Bu da uzayın derinliklerinde gerçekleşen bu olayın tespitini neredeyse imkansız hale getiriyor. Lakin magnetarları başka nötron yıldızlarından ayıran kıymetli bir konu var. GRB2001415 olayını makale haline getiren takımın baş müellifi olan Alberto J. Castro-Tirado, bu nötron yıldızlarının faal değilken bile Güneş’ten 100 bin kat parlak olabileceğini söz ediyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler