Teknoloji
Teknoloji

Google ve Apple’a Dava Açıldı

Google ve Apple’a Dava Açıldı

Google ve Apple’a ABD maddelerine ters davrandığı gerekçesiyle dava açıldı. Google’ın Apple’a kendi arama motorunu geliştirmemesi için para ödediği sav edildi. Bu vakte kadar Google’ın, Apple eserlerinde varsayılan arama motoru olarak Google kullanılması için yüklü ölçülerde ödeme yaptığı biliniyordu.

Artık ise Google’ın, Apple’a kendi arama motorunu geliştirmesini önlemek için ödeme yaptığı sav edildi. İki dev şirkete, ilgilerinde “antitröst yasalarını” ihlal ettikleri münasebet gösterilerek toplu dava açıldı.

Google, Apple’a 50 milyar dolardan fazla ödeme yapmış:

Apple’ın kendi arama motorunu geliştirdiğine yönelik savlar birinci olarak yaklaşık 6 yıl evvel ortaya çıkmıştı. Apple tarafından yayınlanan bir iş ilanıyla gündeme gelen arama motoru geliştirme projesi hakkında vakit zaman birtakım bilgiler ortaya çıkıyordu. Bugün, yıllar geçse de Apple’ın arama motorunun hala geliştirilmemesinin nedeni olabilecek bir tez ortaya atıldı. Dev teknoloji şirketlerine açılan davada, Google’ın kendi arama motorunu geliştiren Apple’a ödeme yaparak ‘Apple Search’ isimli projenin hayata geçirilmesini engellediği öne sürüldü.

Apple ile Google ortasında yıllardır Safari’nin varsayılan arama motoru olmasına dayanan bir mutabakat olduğu biliniyordu. Lakin artık Google Arama’nın Apple eserlerinde varsayılan arama motoru olarak kalması için kanunlara muhalif bir mukavelenin varlığı sav ediliyor. Savlara nazaran Google, Apple’ın arama motoru geliştirmesinin önüne geçmek için 2005’ten bu yana 50 milyar dolardan fazla ödeme yaptı.

Google’ın aramalarla elde ettiği karı Apple ile paylaştığı, bunun karşılığında da Apple’ın aygıtlarında Google’a ayrıcalıklı davranacağı düşünülüyor. Davacılar, iki dev şirketin ortasındaki tüm bâtın mutabakatları iptal etmesini ve adaletin iki şirketin iş birliklerinin önüne geçmesini talep ediyor. Ayrıyeten bölümde oluşan tekelleşmelerin önüne geçilmesi için bu şirketlerin bağımsızlaşmasını bekliyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler