Teknoloji
Teknoloji

Güneş Sistemimizin Dışında Bir Harika Ay İçin Delil Bulundu

Güneş Sistemimizin Dışında Bir Harika Ay İçin Delil Bulundu

Gökbilimciler uzun yıllardır yaptıkları araştırmalar sayesinde, güneş sistemimizin dışında da uyduların var olma mümkünlüğünün yüksek olduğunu düşünüyor. Lakin bu gezegenelerin, yapıları nedeniyle tespit edilmeleri hayli güç.

Columbia’daki Cool Worlds Laboratuarı’nda araştırmalarını yürüten gökbilimci David Kipping ve takımı, güneş sistemimizin dışında bir uydunun var olduğunu da kanıtlayabilecek bilgilere ulaştıklarını duyurdu.

Gezegenlerin oluşumunun anlaşılmasını sağlayabilir

Nature Astronomy isimli bilimsel mecmuada yayınlanan keşif, Columbia Üniversitesi’nin Cool Worlds Laboratuvarı’nda David Kipping önderliğinde gerçekleşti. Kipping ve grubu, NASA’nın Kepler teleskobundan elde edilen dataların arşivine bakarak bir Muhteşem Ay’ın sinyalini buldu. Tıpkı grup tarafından daha evvel de bir dış uydu adayı keşfedilmişti. Kipping’e nazaran keşfedilen her iki üstün ay adayı da devasa boyutları nedeniyle yerçekimi kuvvetinin altında yığılmış bir gazdan oluşuyordu. Bu hipotez şayet doğruysa her iki ayın da gezegen olarak hayata başlamış olabileceği düşünülüyor.

Gökbilimciler yaptıkları açıklamayla, Jüpiter büyüklüğündeki Kepler 1708b isimli bir gezegenin yörüngesinde dönen, 5500 ışıkyılı uzakta bir süpey ayın yer aldığını bildirdi. Araştırma takımının başkanı David Kipping, açıklmasında “Gökbilimciler şimdiye kadar 10.000’den fazla ötegezegen adayı buldu lakin güneş sisteminin dışında bir gezegen keşfetmek hayli zorlayıcı” dedi.

Kepler 1708b isimli gezegenin gökbilimcileri heyecanlandırmasının en kıymetli nedeni ise kozmosta hayatın nasıl ve nerede ortaya çıkmış olabileceği konusunda insanlara fikir verme potansiyellerinin yüksek olması. Ötegezegenlerin varlığının şüphecilikle karşılandığını hatırlatan Kipping,“Bu gezegenler bizim sistemimize nazaran kıyasla yabancı olsa da gezegen sistemlerini nasıl oluştuğuna dair anlayışımızda ihtilal yarattılar” dedi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler