Teknoloji
Teknoloji

Intel Yeni 12. Kuşak Alder Lake İşlemcilerini Tanıttı

Intel Yeni 12. Jenerasyon Alder Lake İşlemcilerini Tanıttı

Intel’in 12. jenerasyon Alder Lake işlemcileri, 2021 yılının Ekim ayında kamuoyuna duyurulmuştu. Geçtiğimiz Aralık ayında masaüstü bilgisayarlar için işlemci piyasaya sürülmüştü. Intel 12. kuşak Alder Lake işlemciler, şu anda piyasadaki en güçlü işlemciler. Bugün başlayan CES konferansında bu işlemcinin dizüstü bilgisayarlara da geleceği duyuruldu. Teknoloji devi bunun yanında masaüstü için de 22 yeni 12. jenerasyon işlemci duyurdu.

Intel’in en güçlü oyun işlemcisinin özelliklerine geçeceğiz fakat öncesinde Intel’in dizüstü bilgisayar pazarına bu işlemciyi getirmekte biraz geç kaldığını da belirtmek gerek. AMD’nin Ryzen ve Apple’ın M1 işlemcileri çoktan dizüstü bilgisayarlara gelmişti. Intel en azından geç de olsa yanlışsız adımı diyebiliriz.

Dizüstü bilgisayarlar için Intel 12. jenerasyon işlemciler duyuruldu:

Masaüstünün akabinde dizüstü bilgisayarlara da gelen 12. kuşak işlemciler, performans geliştirmelerine ek olarak Wi-Fi 6E, Thunderbolt 4, PCIe 4.0 ve en son bellek standartları takviyesi dahil olmak üzere 4,800 MHz’e kadar DDR5 bellek ve 5,200 MHz’e kadar LPDDR5 dayanağı üzere çeşitli öbür güzelleştirmelerle birlikte geliyor. Intel, Core i9-12900HK’nin selefi Core i9-11980HK’ye nazaran %28’e kadar daha süratli oyun tecrübesi sunacağını söylüyor.

Bu benchmark testleri Intel’e ilişkin olduğu için şu an net olarak bir şey söylemek biraz güç lakin bu işlemciye sahip dizüstü bilgisayarlar piyasaya sürüldüğünde asıl benchmark testlerini görebiliriz. Intel’in dediğine nazaran H serisi Alder Lake’e sahip dizüstü bilgisayarlar 2022’nin birinci yarısında piyasaya sürülecek.

Masaüstü bilgisayarlar için 22 yeni 12. kuşak işlemci duyuruldu:

Intel için epeyce hareketli geçen CES 2022’de masaüstü bilgisayarlar için de yeni işlemciler karşımıza çıktı. 22 farklı modelle teknoloji meraklılarını heyecanlandıran Intel, 489 dolar düzeyindeki Core i9-12900’den 42 dolarlık Celeron G6900’e uzanan 22 yeni işlemci tanıttı. yüksek performans isteyenlerden daha düşük güç ile daha düşük fiyat peşinde olanlara kadar her tipten kullanıma hitap ediyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler