Teknoloji
Teknoloji

James Webb Uzay Teleskobu’nun Güneş Kalkanı Açıldı

James Webb Uzay Teleskobu’nun Güneş Kalkanı Açıldı

NASA’nın uzaydaki yeni gözü James Webb Uzay Teleskobu, kainatın tarihini ortaya çıkarmak için araştırmalar yapmak üzere geçtiğimiz hafta fırlatıldı. Kalıcı pozisyonuna ulaşması için 1 aylık, en uygun imajların gelebilmesi için ise 6 aylık bir vakte gereksinim duyulan uzay teleskobunun seyahati başarılı bir biçimde devam ediyor.

Sıkıntısız devam eden seyahatte bugün bir gelişme yaşandı. James Webb Uzay Teleskobu, sıcaklığı denetim etmek için epeyce kritik olan güneş kalkanınlarını açmayı başardı.

Kalkanlar, teleskobu ve ekipmanlarını sıcaklardan koruyacak:

James Webb Uzay Teleskobu’nun vazifedeyken araçlarının ısınmasını engellemek ve ekstra soğuk tutmak için kullanacağı güneş kalkanları sıkıntısızca açıldı. Bu kalkan, uzay teleskobunun uzaydayken başarılı bir biçimde çalışması için son derece kıymetliydi. Güneş muhafazasının açılması, James Webb Uzay Teleskobu’nun çalışma prensiplerinin inançta olduğunu kanıtladı.

NASA’nın Goggard Uzay Uçuş Merkezi’nden bir proje yöneticisi Bill Ochs, güneş kalkanının muvaffakiyetle açılması üzerine grubuna “Hala yapacak çok işimiz var lakin güneşliği açıp devreye sokmak sahiden çok büyük vazifeydi. Yalnızca tüm takımı tebrik etmek istiyorum.” dedi.

NASA’nın 25 yıllık çalışmalarının akabinde hayata geçirilen yeni teleskobu, Hubble Uzay Teleskobu’na bir alternatif lakin ondan epeyce fazla gelişmiş bir teknolojinin eseri. Yeni kuşak kamera sistemleri ve uzay teknolojileriyle donatılan teleskop; kozmosun soğuk, uzak noktalarındaki bilinmezlikleri aydınlatmayı planlıyor. James Webb Uzay Teleskobu’nun temel vazifelerini daha detaylı öğrenmek isterseniz ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Ayrıyeten James Webb Uzay Teleskobu’nun seyahatini canlı olarak takip etmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler