Teknoloji
Teknoloji

Microsoft, Son 3 Aylık Devasa Gelirini Açıkladı

Microsoft, Son 3 Aylık Devasa Gelirini Açıkladı

Yeni bir yılın birinci ayının da sonuna yaklaşırken şirketler, her yıl olduğu üzere bu yılda ocak ayı içinde peşi sıra 2021 yılı karlarını açıkladı. Bugün bu şirketler arasınaysa Microsoft girdi. Dünyanın en bedelli şirketleri ortasında yer alan Microsoft, paylaştığı bilgilerle toplam karını ve bu çıkarı elde ettiği iş modellerini açıkladı.

Microsoft tarafından paylaşılan 2021 yılı bilgilerine nazaran şirket, analistlerin beklentilerini tam manasıyla yardı geçti. Şirket, 1 Temmuz – 30 Haziran aralığını kapsayan mali yılının 31 Aralık’ta sona eren ikinci çeyreğinde 51,7 milyar dolar gelir elde ettiğini açıkladı. Bu sayı, bir evvelki yılın birebir devrine nazaran %20 daha fazlaydı.

Azure ve bulut hizmetleri gelirleri %46 oranında artış gösterdi

Microsoft, 51,7 milyar dolarlık gelirin 18,8 milyar dolarının net gelir olduğunu paylaştı. Bu sayıda tekrar bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran %21 oranında artış göstermişti. Microsoft’un gelirlerinde en büyük artışı yaşayan hisse ise faaliyet gelirleriydi. Şirket, bu sayıyı bir evvelki yıla nazaran %24 artırarak 22,2 milyar dolar gelir elde etti. Microsoft’un gelirini artıran ve bu yıl gelirde bir evvelki yıla nazaran büyük artış yaşayan birtakım iş kolları şu formdaydı:

  • Office ticari eserleri ve bulut hizmetleri gelirleri %14 oranında,
  • Office tüketicisi gelirleri %15 oranında,
  • Microsoft sunucu ve bulut hizmetleri gelirleri %29 oranında,
  • Microsoft Azure ve öteki bulut hizmetleri gelirleri %46 oranında,
  • Arama ve haber reklamcılığı gelirleri %32 oranında,
  • LinkedIn gelirleri %37 oranında,
  • Donanım gelirleri (oyun konsolları dahil) %4 oranında,
  • Xbox içerik ve hizmetleri gelirleri %10 oranında artış gösterdi.

Çıkar daveti sırasında Microsoft CEO’su Satya Nadella, PC dalı hakkında da konuştu. Nadella, PC’ye olan talebin büyük oranda artış gösterdiğini ve Windows 10 ve Windows 11’in bugün 1,4 milyar aylık faal kullanıcısı olduğunu açıkladı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler