Teknoloji

TikTok’a Avrupa’dan 345 milyon euro ihlal cezası

İrlanda Verileri Koruma Komisyonu, TikTok’a 345 milyon euro para cezası verdiğini ve sosyal medya platformunu 2020’nin ikinci yarısına ait ihlallerden dolayı kınadığını açıkladı.

İrlanda Kişisel Verileri Koruma Komisyonu, popüler kısa video paylaşım uygulamasıyla tanınan TikTok’un çocuklarla ilgili verileri korumadığı gerekçesiyle bu cezaya çarptırıldığını açıkladı.

Komisyon, genç kullanıcılara yönelik kayıt sürecinin, hesaplarını varsayılan olarak herkese açık hale getiren ve herkesin videolarını görüntülemesine ve yorum yapmasına olanak tanıyan ayarlarla sonuçlandığını ortaya koydu. Bu varsayılan ayarların, izin verilmemesine rağmen platforma erişim sağlayan 13 yaşın altındaki çocuklar için de risk oluşturduğu uyarısı yapıldı.

Ayrıca, ebeveynlerin ayarları yönetmesi için tasarlanan “aile eşleştirme” özelliğinin yeterince katı olmadığı ve yetişkinlerin 16 ve 17 yaşındaki kullanıcılar için doğrudan mesajlaşmayı rızaları olmadan açmasına olanak tanınması eleştirildi.

TikTok itiraz edecek?

TikTok yaptığı açıklamada verilen para cezasına itiraz edeceğini bildirdi.

Şirket, komisyonun eleştirilerinin üç yıl öncesine dayanan özellik ve ayarlara odaklandığı eleştirisini getirerek, Eylül 2021’de soruşturmanın başlamasından çok önce, 16 yaşın altındaki gençlere yönelik tüm hesapların varsayılan olarak özel hale getirilmesi ve 13-15 yaş arası çocuklar için doğrudan mesajlaşmanın devre dışı bırakılması da dâhil olmak üzere gerekli değişikliklerin yapıldığını iddia etti.

Nisan ayında TikTok, çocuk verilerini yasadışı olarak işlediği gerekçesiyle Birleşik Krallık veri denetleme kurumu tarafından 12,7 milyon sterlin (14,7 milyon euro) para cezasına çarptırılmıştı.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok