Teknoloji
Teknoloji

Toplumsal Olayları İddia Edecek ‘Yapay Zeka’ Geliştiriliyor

Toplumsal Olayları Varsayım Edecek ‘Yapay Zeka’ Geliştiriliyor

Tarih boyunca çeşitli olaylar, ülkelerin mukadderatını değiştirip nasıl bir geleceğe sahip olacaklarını belirledi. Her ne kadar şu anda Antik Roma devrine nazaran uzay çağında üzere yaşıyor olsak da politik ve toplumsal alanda toplumsal olaylar yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl ABD’de yaşanan Kongre Baskını da yakın tarihte akıllarda kalan politik şiddet olaylarından biriydi. Artık ise araştırmacılar, bu şekil olaylar karşısında hazırlıksız yakalanmamak için ‘yapay zeka’ teknolojisi alanındaki çalışmalarını hızlandırdı.

Florida Merkez Üniversitesi’nde yer alan ve toplumsal şiddet olaylarını evvelce varsayım etmesi için tasarlanan CoupCast isimli yapay zeka teknolojisinin arkasındaki isimlerden Clayton Besaw, “Artık daha fazla bilgiye ve imkana sahibiz. Şu anda evvelki periyotlardan çok daha farklı bir yol izleyebiliriz” tabirlerini kullandı. Uzmanlardan bir kısmı yapay zeka teknolojisinin toplumsal olayları iddia etmede faydalı bir araç olacağını düşünürken başka bir kısmıysa bunun her vakit gerçek sonuçlar vermeyeceği görüşünde.

İki farklı görüş var:

Toplumsal olayları evvelce kestirim etmeye yönelik yaptığı çalışmalarla tanınan Philip Schrodt, yapay zeka teknolojisinin bu tarafta olumlu bir adım olacağını şu sözlerle tabir etti: “Bunu ‘hava durumu’ varsayımıyla karşılaştırabiliriz. Tıpkı yaklaşan bir fırtınada olduğu üzere yaklaşan tehditler de gözlemlenebilecek.” CoupCast’in geçtiğimiz yıl yaşanan olayların akabinde ABD’de daha fazla dikkat çekmeye başladığı bilgisi de paylaşılırken kimi uzmanlar, bu biçim bir teknolojinin ‘tutmayabileceği’ kanaatinde.

One Earth Future isimli programlama şirketinde yönetici olan Jonathan Bellish, ortada çok fazla data olmasına rağmen bu bilgileri kullanarak lokal ve bölgesel varsayımlar yapmanın son derece güç olacağını belirtiyor. Buna ek olarak, Bellish ve yapay zeka teknolojisinin bu tarafta kullanışlı olmayacağına inanan uzmanlar da ‘hava tahmini’ örneğini yanlışsız bulmuyor. Zira hava durumunun tersine kayıt altına alınan beşerler ‘taktiklerini’ değiştirerek bir biçimde farklı bir noktadan harekete geçebilirler. İnsanların bu biçimde duruma adapte olarak hareket ediyor olması, makinaların toplayacağı tarihi dataları de bir nevi işe yaramaz kılıyor. Ayrıyeten uzmanlar, makinaların ‘barışçıl ve şiddet yanlısı olmayan’ şovları de toplumsal bir şiddet olayı olarak algılayıp tehdit biçiminde varsayım edebileceğini belirtiyor.

Sizin bu bahisteki fikirleriniz neler? Yapay zeka teknolojisiyle toplumsal şiddet olaylarını evvelden kestirim etmek mümkün mü? Yoksa insan tabiatı kestirim edilemez mi? Niyetlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler