Teknoloji
Teknoloji

Wan Nedir, Modemlerdeki WAN Portu Ne İşe Fayda?

Wan Nedir, Modemlerdeki WAN Portu Ne İşe Fayda?

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte pek çok yeni aygıt ve kavramla tanıştık. Mesela internet irtibatı sağlayan bir modem artık meskenlerin olmazsa olmazlarından. Her modemin gerisinde pek çok farklı temas noktası görürsünüz; LAN, WAN, USB üzere. WAN portu ise bunlar ortasından en dikkat çekenlerden biridir zira bu irtibat noktası sayesinde pek çok modem direkt olarak internete bağlanır.

Yani WAN aslında internet ilişkisi demektir lakin bazen mahallî ağın yetmediği durumlarda kimi şirketler tarafından özel WAN ağları kurulabilir. Yeniden de son kullanıcı için bu temas noktasının manası, internete bağlanmak demektir. WAN nedir, WAN portu ne işe fayda üzere soruları gelin biraz daha ayrıntılı inceleyelim ve hem WAN çeşitlerini görelim hem de karşılaştırma yapmak için LAN ağını tanıyalım.

WAN nedir?

Wide Area Network, kısaca WAN, Türkçesi ile Geniş Alan Ağı; pek çok farklı aygıtın birbirine bağlanmasını, bağlantı kurmasını sağlayan geniş bir ağdır. LAN olarak isimlendirilen mahallî ağlar, bu geniş alan ağında birbirleriyle irtibata geçerler. İnternet, bilinen en geniş WAN ağıdır.

Local Area Network, kısaca LAN, Türkçesi ile Mahallî Alan Ağı; her konutta ya da iş yerinde kurulan ağlara verilen isimdir. WAN ağında bu lokal ağların toplanması sonucu internet, internet haline gelir. Kimi büyük şirketlerin hatta ülkelerin kendilerine özel geniş alan ağları kurdukları biliniyor lakin son kullanıcı için WAN demek, internet demektir.

WAN portu (Wan girişi) nedir, ne işe fayda?

WAN portuna gelmeden evvel internete nasıl bağlandığımıza bir bakalım. İnternet servis sağlayıcınız tarafından genel ağa bağlanılması için muhakkak temas noktaları kurulur. Bu ana noktalardan her konuta özel kablolarla ile bu irtibat getirilir. Modem aracılığıyla bu ilişki internete dönüşür ve kablolu ya da kablosuz olarak kullanıcılar internete bağlanır.

Modemlerin gerisinde pek çok farklı temas noktası bulunur; WAN, LAN ve USB girişleri pek birçoklarında ortaktır. LAN girişleri üzerinden birebir lokal ağa bağlanan aygıtlar bağlantı kurar. WAN portu üzerinden ise internet irtibatı ya da varsa öteki geniş alan ağına ilişki sağlanır. USB girişi ise pek çok farklı emelle kullanılabilir.

Artsa ya da azalsa bile genel olarak pek çok modemin gerisinde 1 WAN, 4 LAN irtibat noktası bulunur. Hatta bu cins ilişki noktaları router olarak isimlendirilen yönlendiricilerin bile üzerinde vardır. Modem üzerinden bağlanılan geniş alan ağı genel olarak tekken, bağlanılan mahallî alan ağı birden çok olduğu için girişler bu biçimde düzenlenmektedir.

WLAN ile WAN ortasındaki fark nedir?

İnternet irtibatı ile ilgili tabirlerin kısaltmaları birbirine epey misal olduğu için kullanıcılar tarafından sık sık karıştırılabiliyor. Bunlardan biri de WLAN. LAN mahallî alan ağı, WAN geniş alan ağı, WLAN ise Wireless Local Area Network, Türkçesi ile Kablosuz Lokal Alan Ağı demektir.

Wireless LAN teriminin kısaltması olan WLAN aslında Wi-Fi kablosuz ağı ile birden fazla aygıtın birebir mahallî ağ üzerinden internete bağlandığı ağı söz ediyor. Yani kısaltmalar benzese de WAN ile WLAN ortasında çok da benzerlik yoktur fakat sonuçta ikisi de bir ağı temsil ediyor.

Kullanılan WAN teknoloji cinsleri:

  • Paket değiştirme
  • TCP/IP protokolü
  • Router
  • Overlay network
  • SONET/SDH (PoS)
  • Çok Protokollü Etiket Anahtarlama
  • ATM
  • Frame Relay

Paket değiştirme

Lisanımıza paket değiştirme olarak çevirebileceğimiz packet switching teknolojisinde gönderilen ileti üç modüle bölünür, her biri en uygun olan yoldan maksada ilerler ve gayeye ulaştıklarından tekrar birleştirilirler. Bu bilgi iletim formülünün kullanılmasının gayesi, paketin bütün halinde ziyan görmesini önlemektir. Gerekirse kesimler yine gönderilir.

TCP/IP protokolü

TCP/IP protokolü günümüz dünyasında en yaygın kullanılan protokol tipidir. TCP/IP iletim protokolü ya da internet protokolü olarak isimlendirilen bu sistem sayesinde aygıtlar birbirine ve internete bağlanır.

Router

Buradaki yazımızda ayrıntılı olarak anlattığımız üzere router yani yönlendirici, WAN geniş alan ağının oluşturulmasında sık sık kullanılır. Eşsiz IP adresleri sunan yönlendiriciler sayesinde WAN ağı bu adresleri kullanarak irtibatı sağlar.

Overlay network

Yer paylaşımlı ağ olarak lisanımıza çevirebileceğimiz Overlay network, bir yazılımın diğer bir altyapı üzerinden sanal ağ oluşturduğu bir teknolojidir. Overlay network tekniğinin kullanılmasının maksadı, ağda bulunmayan uygulamaları ve güvenlik sistemlerini desteklemektir.

SONET/SDH (PoS)

SONET/SDH (PoS) paketi, WAN transferi için kullanılan temel protokollerden bir adedidir. Optik fiber, Senkronize Optik Ağ, Senkronize Dijital Hiyerarşi üzere bağlantı protokollerini de kapsayan SONET/SDH (PoS) iki nokta ortasında kurulan temasın nasıl olacağını tanımlar.

Çok Protokollü Etiket Anahtarlama

Multiprotocol Label Switching, kısaca MPLS, Türkçesi ile Çok Protokollü Etiket Anahtarlama; ağ yönlendirme sırasında kullanılan bir optimizasyon tekniğidir. Bu teknik sayesinden datalar uzun ağ adresleri üzerinden değil, kısa ağ etiketleri üzerinden hareket ederler.

ATM

ATM, Asynchronous Transfer Mode, Türkçesi ile Eşzamansız Transfer Modu; bugün pek kullanılmasa da erken devir bilgi ağlarında kullanılan en yaygın anahtarlama tekniğidir. Bugün ATM yerini IP tabanlı ethernet teknolojisi almış ve bilgileri değişken boyutlarda paketlemeye başlamıştır.

Frame Relay

Frame Relay, mahallî alan ağları ya da geniş alan ağlarının uç noktaları ortasında bilgi transferi için kullanılan bir teknolojidir. Paket anahtarlama teknolojisi kullanan Frame Relay, dijital bağlantı kanallarının bilgi irtibat katmanlarını belirtir.

Her modemin ardında gördüğümüz WAN portu nedir, ne işe fayda; WAN nedir, cinsleri nelerdir üzere merak edilen soruları yanıtladık ve alan ağları hakkında bilmeniz gereken değerli ayrıntılardan bahsettik.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler