Teknoloji
Teknoloji

Yeni Bir Nebula (Bulutsu) Tipi Keşfedildi

Yeni Bir Nebula (Bulutsu) Çeşidi Keşfedildi

‘Bulutsu’ olarak da bilinen nebulalar, yıldızların açığa çıkardığı gaz ve tozlardan meydana gelen uzaydaki toz ve gaz bulutlarına verilen isimdir. Bu yapılar, muazzam imajlar oluşturur ve bize sonsuz ve karanlık kainatta ne derece hoş yapılar olduğunu gösterir.

Artık de nebulalar hakkında epeyce değerli olarak nitelendirilebilecek bir gelişme yaşandı. Universe Today’de yayımlanan bir makaleye nazaran milletlerarası bilim insanlarından oluşan bir araştırma takımı, ikili yıldız kategorisinde yer alan yıldızların etrafında yeni bir nebula keşfetti.

YY Hya isimli ikili yıldızın etrafında keşfedildi

  • Nebula, birleştirilen ve düzenlenen imajlarda bu türlü görünüyor

Keşfedilen yeni nebulaya, ‘galaktik emisyon nebulası’ ismi verildi. Bir ‘ikili yıldız’ olan ve iki cüce yıldızdan oluşan YY Hya, bu keşfin merkezinde yer aldı. Bu iki yıldız, YY Hya hayatının son evresindeki soğuk yıldızlar olarak da tanımlanan bir beyaz cüceye dönüşmeden evvel ‘gaz kümesi’ olarak isimlendirilen bir bölgenin içine yerleşti. Lakin bu durumdan evvel yıldızlar kırmızı dev olarak isimlendirilen bir kademeden geçti ve dış katmanlarında bulunan gazları uzaya yaydı.

Astrophysics and Astronomy’de yayımlanan araştırmanın müelliflerinden olan gök bilimci Stefan Kimeswenger de açıklamalarında, “Yıldızlar ömrünün sonuna hakikat şişerek kırmızı dev evresine girerler. Bu da onların evrimini tesirler. Bunu yaşayan ikili sistemlerin dış kısmında da bir gaz kümesi oluşur. Lakin bu katmanın içindeki yıldızların çekirdeği bozulmaz; bu yüzden de evrimlerine kişisel olarak devam ederler” tabirlerine yer vererek oluşan bu küme sebebiyle yeni bir tıp nebulanın gözlemlendiğini aktardı.

Aslında daha evvelki çalışmalarda da bu mevzuya yönelik sonuçlar elde edilmişti. Fakat bu araştırmaların hiçbirinde, YY Hya’da keşfedildiği üzere büsbütün gelişmiş bir gaz kümesine rastlanmamıştı.

15.6 ışık yılı genişliğinde

Uzmanlara nazaran bu gaz kümesi ile oluşan bulutsu 15,6 ışık yılı genişliğinde, yani dünyanın güneşe olan arasından neredeyse 1 milyon kat daha büyük. Bunun yanı sıra, keşfedilen nebulanın Samanyolu’na yakın bir yerde bulunmasının başka gaz bulutları tarafından ziyan görmemesine ve gelişmesine sebep olduğu da Kimeswenger tarafından yapılan açıklamalarda belirtildi.

Bu buluş birinci olarak, 1980 yılından kalan manzaraları inceleyen amatör Alman ve Fransız gök bilimcilerden oluşan bir küme tarafından yapıldı. Bu küme, incelemeleri sırasında bir nebulanın modülüne rastladı ve bulgularını alanında uzmanlaşmış insanlara götürdü. Daha sonra yapılan ayrıntılı incelemeler sonucunda da bu gezegenimsi nebulayı oluşturan ikili yıldız ortaya çıkarıldı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler