Nedir?
Nedir?Video

Arbitraj Nedir?

Arbitraj Nedir?

Arbitraj çok zor gibi görünse de aslında çok basit bir düşünceyi anlatıyor.

Arbitraj; Riski olmayan kar elde etmek için temelde aynı şeyin fiyat farklılıklarından yararlanmak demektir.

Peki bu ne demek bir örnekle anlatalım. Semtimizde bir pazar olsun ve bu pazarda elma satılıyor. Elmanın tanesi 1TL diyelim. Aynı semtte farklı bir pazarda aynı kalitede bir elma ise 1,5TL’ye satılıyor. Peki biz bu durumdan nasıl faydalanabiliriz?
İdeal olan elmaların daha ucuz olduğu pazardan satın alınarak daha pahalı olduğu pazarda satmaktır ve biz de bunu yapacağız. Tanesi 1TL olan pazardan 10TL elmayı 10TL ödeyerek satın alıyoruz ve tanesi 1,5TL olan pazarda 10 tane elmayı 15TL’den satıyoruz . aradaki 5TL bizim karımız oluyor. Ve biz bunu hep yapabiliriz. Arbitraj işte bu demek oluyor.

Şimdi bunun bir de yan etkilerine bakalım.

İlk pazardan almayı sürdürdüğümüz için TALEP artacak olup 2. pazarda bunları satmaya devam ettiğimiz için orada da ARZ artacaktır. Bir süreden sonra talebin fazla olduğu yerde fiyat artışı arz ın olduğu yerde ise fiyat düşüşü gözlemlenecektir. Ve bir süreden sonra fiyatlar aynı seviyeye geleceği için kar elde etmemiz imkansız hala gelecektir. Ama bu fark olduğu sürece biz arbitraj şansımızı devam ettirmiş olup kazançlarımıza devam edebileceğiz.

Benzer Haberler