Altın ve Emtialar

Katar: Avrupa büyük bir enerji krizi ile karşı karşıya

Katar’dan Avrupa’ya enerji uyarısı geldi.

Katar Enerji İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Saad bin Şeride el-Kâbi, Avrupa’nın daha derin bir enerji kıtlığı kriziyle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

Saad bin Şeride el-Kâbi

Kâbi, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen bir forumda, “Küresel ekonomi önümüzdeki yıl içinde iyileşme sürecine girerse Avrupa daha kötü bir petrol ve gaz tedariki eksikliğiyle karşı karşıya kalabilir.” dedi.

Katarlı Bakan, bu seneki kadar sıcak olmayan normal bir kış mevsiminin geleceği varsayımıyla birlikte küresel ekonominin toparlanması ve geleneksel enerji kaynaklarına olan talebin artmasının “Avrupa’nın tedarik eksikliği krizine gireceği” anlamına geldiğini belirtti.

Heysem el-Gays

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Genel Sekreteri Heysem el-Gays, dün yaptığı açıklamada, petrol ve gaz sektöründe küresel yatırım hacmindeki düşüşün arz sıkıntısına yol açacağı görüşünü paylaşmıştı.

Gays, enerji geçişinin kademeli şekilde olması, küresel enerji talebini karşılayabilecek ve iklim hedeflerine ulaşabilecek geleneksel, yeni ve yenilenebilir kaynakların bir karışımının bulunması gerektiğini vurgulamıştı.

OPEC de nisan ayında, tahminlere göre, petrol sektörünün önümüzdeki yıllarda talebi karşılamak için 12,1 trilyon dolarlık yatırıma ihtiyacı olduğunu aktarmıştı.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok