AltcoinlerBitcoinKripto Para

Kripto Paralarda Haber Baskısı Olsa da Zincir Verileri Yükselişi Destekliyor

Kripto paralarda ayı piyasası devam ederken, Bitcoin’in 32.000$ seviyesine atak yapması yatırımcıları sevindirse de gündeme düşen haberler tekrardan 29.000$ bölgesine gerilememize neden oldu. İlk olarak SEC, Binance’e ve yerel coini BNB’ye soruşturma açtı. Borsadan yapılan açıklama iş birliğine katkıda bulundukları yönünde oldu. Diğer tarafta madenciler maliyetlerini karşılamak adına havuzlarındaki BTC’leri satmayı sürdürüyor. Son olarak aylık 5000-8000 BTC arasında havuzlarda azalma var. Bu rakam yaz aylarında soğutma maliyetlerinin artmasıyla sürekli ve sezonsal olabiliyor. Madencilerin katılmadıkları alım hareketleri ne yazık ki fiyat yükselişinin ralliye dönüşemiyor. Bu nedenle hatırı sayılır bir yükseliş için örneğin 45.000$ bölgesine, madencilerin havuzlarındaki BTC’leri saklamaları lazım. Diğer bir durum ise New York’da Bitcoin madenciliğihakkında ESG faktörlerine uymadıkları (çevresel, spsyal ve yönetimsel) nedeniyle oylanan moratoryum 36-27 oy ile onaylandı. Eğer NY Valisi de imzalarsa NY’de iki yıl boyunca yeni madencilerin maden açmasını veya yenilemesini engelleyecek. Bu durum ilk etapta madencileri zorlayacak gibi görünse de büyük madenci şirketleri ileri zamanda rekabet avantajı yakalayabilir ve iki yıl içinde satılan Bitcoin miktarı azalabilir.

Bugün Senatör Lummis tarafından kripto paralara ilişkin tasarı Kongreye geldi. Bu tasarıyı incelemeden önce korkumuz kripto paraları ‘menkul kıymet’ olarak sınıflandırılarak SEC’in yetki alanına girmesiydi. SEC atmış olduğu adımlarla camiada sevilmeyen bir mecra haline veya bir FUD haberine dönüştü. Tasarı büyük ölçüde kripto paraları emtia olarak sınıflandırıyor ve CFTC’nin geniş yetki alanına bırakıyor. Diğer yandan 200$ altındaki işlemler vergiden muaf olacak. Madenciler eğer varlığı nakde çevirirse vergi ödeyecek. Bu durumun altını olumlu bir şekilde çiziyor ve madencilerin satış yapmasını zorlaştırıyor şeklinde yorumluyorum. Son olarak stablecoin ihraççılarının rezerlerini ayrıntılı anlatan düzenli raporlar istenecek. Terra USD olayının ardından kripto piyasasının omurgasını oluşturan stablecoinlere yönelik güven azalmıştı, bu güveni yeniden inşa edecek. Bu açıdan regülasyonlar bana hiç korkutucu gelmiyor.

Bu hafta 8 Haziran’da Ethereum’un PoW konsensüsünden PoS’a geçeceği testleri Ropsten ağında başlatıyor. Sene sonuna doğru ise testlerin tamamlanıp Ethereum 2.0 sürecinde yeni nesil ve çevre faktörlerine uyumlu madenciliğe geçiş bekleniyor.

Şu sıralar majör desteklerinde olan piyasada Tron, Waves, Hedera, Elrond ve gem projelerden Route, Keep, Sun, SIS ve RSS3 takibimde kalmayı sürdürüyor.

Bitcoin’i teknik olarak ele aldığımızda 29.300-29.600$ destek aralığında sıkışma söz konusu. Fakat 29.300$ seviyesi gün içinde izlediğimiz majör destek olmalı ve stop seviyeleri yakın tercih edilmesi durumunda buralarda belirlenmeli. Seyrin 34.000$ seviyelerine tepki vermesi bu destekteki tutunmaya bağlı olacak. Halen daha alçalan trendin etkisinde olsak da zincir üstü veriler seyri yukarı yöne destekliyor.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok